GTA 6 i coś jeszcze. Były pracownik Rockstar wspomina o kilku projektach

GTA 6, Bully 2 i tak do znudzenia. Prawda jest jednak taka, że miliony graczy czekają na te tytuły z wielką niecierpliwością, dlatego nawet najmniejsze informacje świadczące o powstawaniu kolejnych gier od Rockstar są warte odnotowania.

Rockstar dopiero co zapowiedział Red Dead Redemption 2 na PC, lecz wszyscy oczekują, że deweloper w końcu ujawni jakiś nowy projekt, a najlepiej oczywiście, gdyby był nim GTA 6. W sieci pojawiało się już sporo pogłosek o nowym Grand Theft Auto i choć zdecydowana większość z nich to zwykłe fałszywki, czasem pojawia się coś, czemu można dać wiarę. Było tak np. w kwietniu tego roku, kiedy jeden z byłych pracowników Rockstar zdradził, że od grudnia 2017 roku do kwietnia 2018 zajmował się tworzeniem pojazdów koncepcyjnych pasujących do świata w DLC do GTA 5 oraz nadchodzącego GTA 6. Teraz inny programista, który współpracował z Rockstar, między słowami przemycił ważną informację.

GTA 6 może być tylko jedną z nowych gier Rockstar

Angith Jayarajan to jeden z byłych pracowników Rockstar India, który ujawnił, że będąc w szeregach firmy pracował nad więcej niż jedną grą. – Po zdobyciu tytułu magistra animacji i zrobieniu dwóch animowanych filmów krótkometrażowych pracowałem w Rockstar Games. Pracowałem nad Red Dead Redemption 2 i kilkoma grami, których jeszcze nie potrafię nazwać/nie mogę wymienić – powiedział Jayarajan (cytujemy za serwisem playstationlifestyle).

Rockstar posiada wiele utalentowanych zespołów deweloperskich na całym świecie, zatem tworzenie kilku gier w tym samym czasie nie jest wykluczone. Oczywiście musimy wziąć pod uwagę, że nie każdy z nich ujrzy światło dzienne (pamiętacie grę Agent na PlayStation 3?), lecz dobrze słyszeć, że Rockstar nie ogranicza się w ostatnim czasie jedynie do RDR 2 i są ludzie, którzy siedzą już nad czymś innym.

GTA 6 dopiero na PS5 i Xbox Scarlett?

Ostatnie plotki na temat GTA 6 wskazują, że Rockstar wypuści ten tytuł dopiero na nową generację konsol, która zadebiutuje w okresie świątecznym 2020 roku.

Najnowsze pogłoski o GTA 6 pochodzą z forum Reddit, gdzie jeden z użytkowników serwisu powołuje się na zaufane źródła w szeregach Rockstar India. Te miały zapewnić tajemniczego informatora, że produkcja Grand Theft Auto 6 rozpoczęła się na dobre w połowie 2018 roku i na razie gra funkcjonuje pod kryptonimem Project Americas.

Nowe GTA raczej nie będzie rewolucją, a ewolucją tego co znamy z GTA 5. Nie ma zatem co liczyć na diametralną odmianę mechanik rozgrywki, lecz ulepszenie tego, co już znamy. Jedną z nowości na pokładzie będzie system dynamicznej pogody, a oprócz niego w grze doświadczymy systemu dynamicznej zmiany budynków. Pierwszej ze wspomnianych nowości tłumaczyć nie trzeba, a jeśli chodzi o drugą, ma być ona powiązana z różnymi okresami czasu, w których rozegra się akcja GTA 6. Odwiedzimy zatem te same lokacje, lecz w zależności od postępu w rozgrywce, będą one wyglądać inaczej.

Wracając jeszcze do systemu zmiennej pogody – tutaj ciekawostką jest to, że padający deszcz to nie tylko tło wydarzeń, a gracz może doświadczyć żywiołów na różne sposoby. Co powiecie na to, że w gracza może trafić piorun, albo zostaniemy porwani przez falę powodziową? Ponoć w trakcie kampanii fabularnej zobaczymy potężne tornado.

Informator wspomina też o miejscu akcji GTA 6. Rockstar ma nas wrzucić do Vice City, lecz to nie koniec. Zwiedzimy bagna, mniejsze wysepki oraz dużą wyspę i udamy się do Liberty City, lecz w tym mieście nie porządzimy swobodnie i będziemy ograniczeni do pewnych wyrywków metropolii w ramach misji fabularnych.

Gra ma również zaoferować kilka zakończeń, które mają się różnić w zależności od podejmowanych decyzji.

Bully 2 (był) w produkcji

Serwis VGC sugerował niedawno, że Bully 2 rzeczywiście był opracowywany w Rockstar kilka lat temu, ale ostatecznie produkcja została porzucona.

Według anonimowych źródeł, na które powołuje się VGC, szef Rockstar Dan Houser wraz z innymi pracownikami firmy napisali szkic scenariusza do Bully 2. Miało to ponoć miejsce w 2008 roku, a w szkicu wyszczególniono kilka pierwszych scen kontynuacji oraz w zarysie przedstawiono całą fabułę.

Głównym bohaterem Bully 2 ponownie miał być Jimmy, a podczas gry mieliśmy zobaczyć również kilka innych postaci znanych z jedynki. Historia rozpoczynała się w domu ojczyma Jimmy’ego, latem po zakończeniu roku szkolnego. Ponoć studio Rockstar nie było do końca zdecydowane, co bohater będzie robił po wakacjach, ale jako opcją pojawił się scenariusz, w którym Jimmy wraca do szkoły.

Wspomniany serwis podaje, że w latach 2010–2013 studio Rockstar w Nowej Anglii rzekomo spędziło około półtora roku pracując nad grą, która powstawała na silniku RAGE od Rockstar. Deweloperzy w tym czasie nie poczynili wielkich postępów, a ich praca zaowocowała bardzo małym wycinkiem gry, który jednak był grywalny i zawierał elementy otwartego świata.

– To istniało, było grywalne, szkoda, że ​​nigdy nie ujrzało światła dziennego – mówi informator redaktorowi serwisu VGC.

Następnie prace przerwano, by programiści zajęli się innymi projektami, które w tamtym czasie rozwijał Rockstar.

Bully 2 wstrzymany, ale może powrócić

Wstrzymanie prac nad grą nie oznacza, że projekt został definitywnie porzucony i kto wie – może Rockstar w końcu powróci do Bully 2 lub już to zrobił. Według innych niepotwierdzonych informacji z początku października, gra powstaje i to w dwóch wersjach. Pierwsza będzie przeznaczona na konsole obecnej generacji (PlayStation 4 i Xbox One), a druga na next-geny (PS5 i Xbox Scarlett) oraz komputery PC.

Edycja gry na mocniejsze platformy ma wyświetlać grafikę z dobrodziejstwami ray tracingu i jak twierdzi informator, będzie to swoisty test technologii przed wypuszczeniem na rynek GTA 6.

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.