Anulowana gra Duke Nukem 3D Remake wyciekła do sieci i każdy może w nią zagrać

Duke Nukem 3D Remake wyciekło do sieci. Każdy może zagrać w grę
Newsy PC

To już kolejny przeciek związany z tą marką w ostatnim czasie. Do internetu wyciekła działająca wersja Duke Nukem 3D Remake, w które każdy może zagrać.

Los serii Duke Nukem będzie mnie zastanawiał chyba już zawsze. Choć sam bohater i pierwsze części gier są już dziś praktycznie kultowe, z biegiem lat marka, zamiast się rozwijać, to coraz bardziej podupadała. Być może kiedyś się to zmieni, ale przynajmniej dostajemy ciekawe, zakulisowe informacje.

Duke Nukem 3D Remake do grania w sieci

Niedawno pisaliśmy o anulowanej grze Duke Nukem: Endangered Species, w którą każdy może zagrać. No, przynajmniej w jej wczesną i nigdy nieukończoną wersję. Teraz w internecie pojawiły się pliki Duke Nukem 3D Remake, czyli odświeżenia jednego z najbardziej kultowych FPS-ów w historii.

Nad projektem oryginalnie pracowała niewielka grupa fanów “Księcia”. Ci zamierzali przenieść uwielbianą strzelankę na (wtedy popularny) silnik Unreal Engine 3 w ramach “Duke Nukem: Next-gen”. Później pomysł przekonał do siebie Gearbox Software, właścicieli praw do serii. Ci pobłogosławili projekt, który zmienił nazwę na Duke Nukem 3D Remake.

I może wszystko byłoby super, gdyby nie to, że w 2011 roku Gearbox postanowił zmienić zdanie. Główny projektant remake’u, Frederik Schreiber, wyjaśnił, że studio Gearbox zauważyło “zbyt wielkie zainteresowanie ze strony graczy i mediów”. Deweloperzy chyba przestraszyli się tego, że fani mogą lepiej od nich, więc zawiesili projekt i nakazali usunięcie po nim wszelkich śladów w internecie. Czemu? Otóż wyszło wtedy Duke Nukem Forever, czyli koszmarna gra, na którą czekaliśmy zdecydowanie zbyt długo. Studio chciało naprawić błędy i wydać DLC lepszej jakości, zapominając o remake’u. Schreiber próbował dowiedzieć się, co dalej może stać się z grą, ale usłyszał jedynie, że nie dostanie zapewnienia, iż Gearbox wciąż pozwoli im nad grą pracować.

O projekcie w zasadzie zapomniano, twórcy dwukrotnie zmienili nazwę i np. pomagali w tworzeniu polskiego Ghostrunnera, a sam Schreiber po latach został szefem 3D Realms, czyli oryginalnych twórców “Księcia”. Z kolei grupa x0r_jmp natknęła się na pliki wczesnej wersji remake’u, które dostępne są do pobrania. Znajdziemy tam głównie dość puste mapy, ale można nawet postrzelać się z botami. Co ciekawe, ta sama grupa wcześniej “wyciekła” pomysł na film Duke Nukem.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie