Cyberpunk 2077 poradzi sobie z każdym dubbingiem. Zobacz technologię JALI w akcji

0 komentarzy

W Cyberpunk 2077 wykorzystano ciekawą technologię do dopasowywania ruchu ust. W tworzeniu animacji pomogła zaawansowana sztuczna inteligencja.

Promocja najnowszej gry CD PROJEKT RED trwa w najlepsze, a studio zalewa fanów nowymi informacjami o produkcji. W Cyberpunk 2077 zastosowano wiele zaawansowanych technologii, które ułatwiły stworzenie tytułu.

CP2077 będzie przepełnione dialogami i przygotowanie tak ogromnej liczby animacji twarzy zapewne zajęłoby ogromną ilość czasu. Dodatkowo dostosowanie ich do każdego języka z osobna byłoby praktycznie niemożliwe. Na szczęście i na to znalazł się sposób.

CD PROJEKT RED użyło w swojej grze technologii JALI, która automatycznie dostosowuje ruch ust do kwestii dialogowych. Działa ona w oparciu o sztuczną inteligencję i obsługuje aż dziesięć języków. Jej prezentację możecie zobaczyć poniżej.

Technologia robi spore wrażenie. Jej zastosowanie w nowych, dużych produkcjach zdecydowanie usprawni proces tworzenia i nie zdziwię się, jeśli będzie stosowana przez kolejne studia. Proces automatyzacji produkcji niektórych elementów gier pozwoli uniknąć opóźnień i zdecydowanie zmniejszy obciążenie pracowników.

To krok w przyszłość i kto wie, może już niedługo gry będą w dużej mierze tworzone przez sztuczną inteligencję. Zalążek tego możemy obserwować już teraz w przypadku gier, które losowo generują poziomy. W rękach deweloperów leży jedynie przygotowanie odpowiednich zasobów i algorytmów, które wykonają za nich resztę roboty.

Jakub Stremler

Miłośnik kultury bardziej i mniej popularnej. Fan Hideo Kojimy, literatury weird fiction (Lovecraft, Poe, Ligotti!) oraz dobrej muzyki. Gra właściwie we wszystko. Od sandboxów, przez RPG, aż po tytuły indie z najgłębszych zakamarków Steam. Ceni sobie oryginalne pomysły, dobre, odważne historie i stronę artystyczną produkcji. Przygodę z grami rozpoczął od drugiego Turoka, przeszedł fazę zatwardziałego pecetowca, a następnie konsolowca, tylko po to, żeby skończyć jako gracz multiplatformowy.
Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się