Xbox Game Pass na PlayStation? Sony „postanowiło chronić swoje przychody”

Xbox Game Pass mógł trafić na PlayStation, ale Sony zablokowało pomysł
Newsy PS4 PS5

Xbox Game Pass mógł trafić na konsole PlayStation, ale… ej, czemu się śmiejecie? To prawda! Sony jednak zablokowało taką możliwość. I wcale im się nie dziwię.

PlayStation z Xbox Game Pass? Wiem, jak to brzmi i zapewne ciężko w to uwierzyć, ale najwyraźniej były takie plany. Sony jednak zablokowało tę opcję i w zasadzie chyba każdy doskonale wie, jaki jest tego powód.

Niedawno znów zrobiło się głośno o przejęciu Activision Blizzard przez Microsoft. Swoje uwagi dotyczące transakcji ma brytyjski urząd ochrony konkurencji (CMA), który nie wydał zgody na jej sfinalizowanie. CMA obawia się, że wpłynie to na kondycję PlayStation i spowoduje, że Microsoft stanie się niedoścignionym gigantem, jeżeli mowa o ofercie usług subskrypcyjnych. MS przygotował już swoją odpowiedź, a Tom Warren z The Verge znalazł w niej ciekawe informacje.

Xbox Game Pass na PlayStation? No tak, a co?

Wspomniane rewelacje dotyczą tym razem możliwości debiutu XGP na konsolach PlayStation. Firma podkreśla w dokumencie, że oferowała Sony taką współpracę, ale „niebiescy” ją odrzucili.

Nie ma żadnych podstaw, aby sądzić, że przejęcie Call of Duty mogłoby sprawić, iż usługi abonamentowe przechylą się na korzyść Xboksa. Sony zdecydowało się zablokować Xbox Game Pass na PlayStation, więc nie jest on tam dostępny. Ponieważ wszystkie gry, które są dostępne w Xbox Game Pass, są również dostępne do kupienia, gracze PlayStation nadal mogą kupować Call of Duty na PlayStation. Taka możliwość jest tańsza niż kupowanie nowego Xboksa.

– czytamy w dokumencie Microsoftu udostępnionym przez Toma Warrena na Twitterze

Sony nie chce więc Xbox Game Pass na swoich konsolach, co raczej nie jest zaskakujące. Firma cały czas rozwija swojego PS Plusa i raczej niechętnie zdecydowałoby się na usługi konkurencji. PlayStation obawia się jednak również wpływu obecności gier Activision Blizzard w XGP. To zasadniczo identyczna sytuacja, co przy ewentualności premierowych gier w PS Plus.

Xbox planuje wprowadzić zawartość Activision Blizzard do swojego abonamentu Xbox Game Pass. Przyniesie to korzyści graczom, zwiększając wartość abonamentu i rozszerzając dostęp do zawartości Activision Blizzard, które do tej pory nie pozwalało na włączanie swoich produkcji do subskrypcji firm third-party w jakikolwiek znaczący sposób. Ponownie, zwiększona konkurencja nie została przyjęta z zadowoleniem przez lidera rynku gier, Sony, który postanowił chronić swoje przychody ze sprzedaży nowo wydanych gier, zamiast zaoferować graczom wybór dostępu do nich poprzez swój abonament PlayStation Plus.

– czytamy w dokumentach

Na ten moment to koniec najnowszych rewelacji, ale cała sytuacja dość dynamicznie nabiera tempa. Oznacza to, że zapewne w niedługim czasie pojawią się kolejne informacje; tym razem być może Sony zabierze głos.

Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie