Wiedźmin 3 - Geralt z Rivii

Jakub Stremler

Popkulturowy kombajn lubujący się w literaturze weird fiction, filmowych horrorach, dobrej muzyce i grach wszelkiego rodzaju. Po godzinach studiuje game design i pielęgnuje pasję do sportu.

0 komentarzy

„Pole minowe i bezduszny wybór”. Tak o modzie do Wiedźmina 3 mówi aktor głosowy

Wiedźmin 3 otrzymał niedawno moda, który korzysta z głosów generowanych przez SI. Pewien aktor głosowy jest tym bardzo zaniepokojony.

Jeśli śledzicie sceny modów do Wiedźmina 3, z pewnością kojarzycie fanowskie rozszerzenie A Night to Remember. Jest ono o tyle ciekawe, że korzysta ze sztucznej inteligencji w celu generowanie głosów do dialogów. SI „pożycza” sobie głos aktora i generuje na jego podstawie podyktowane przez użytkownika kwestie.

O ile sama technologia jest bardzo ciekawa, jej wykorzystanie może wiązać się z konsekwencjami prawnymi. Poniekąd korzystamy z części wizerunku człowieka, który niejako pracuje swoim głosem.

Kwestię wykorzystania SI w modzie A Night to Remember skomentował aktor głosowy Jay Britton. Możecie go kojarzyć z użyczania swojego głosu w Divinity: Original Sin II, Mafia III, Total War: Warhammer II czy nawet polskim Frostpunk. Britton jest bardzo zaniepokojony użyciem wspomnianej technologii w modyfikacji.

Jeśli to prawda, to jest to po prostu bolesne. Tak, SI może być w stanie zastąpić rzeczy, ale czy powinna? To my o tym decydujemy.
Zastępowanie aktorów przez SI to nie tylko prawne pole minowe, ale także całkowicie bezduszny wybór.
Dlaczego by nie usunąć całej ludzkiej kreatywności z gier i użyć SI…

– napisał Jay Britton na Twitterze

Podejście do omawianej kwestii jest mocno subiektywne. Raczej wątpię, aby maszyny zastąpiły realnych aktorów głosowych w grach wideo. Co więcej moderzy tworzący projekty do takich gier jak Wiedźmin 3 nie korzystają z nich w celu zarobku. Jeśli głos generowany przez SI zacznie pojawiać się w większej liczbie modów, raczej nikt na tym nie straci. Oczywiście jeśli głos danego aktora nie zostanie wykorzystany w nieodpowiedni sposób.

Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się