S.T.A.L.K.E.R., Kozacy, Metro – co czeka serie gier ukraińskich studiów?

Ukrainian Games Festival 2022 na Steam już ruszył. Nowa wyprzedaż
Felieton

Od kilku dni Ukraina zmaga się z trudami wojny. Trwający konflikt nie pozostanie bez wpływu także na ukraińskich deweloperów. To, jaka przyszłość czeka twórców gier takich jak S.T.A.L.K.E.R czy The Sinking City pozostaje na ten moment wielką niewiadomą.

Konflikt zbrojny, który ma aktualnie miejsce na terenie Ukrainy nie schodzi z pierwszych stron gazet oraz portali internetowych. W obliczu tej kryzysowej sytuacji niemi nie pozostają także ukraińscy deweloperzy zajmujący się grami komputerowymi. Studia takie jak Frogwares czy GSC Games World od kilku dni apelują w mediach społecznościowych o moralne oraz finansowe wsparcie dla ukraińskiej armii. Żadne z ukraińskich studiów deweloperskich nie poinformowało jeszcze o własnych firmowych kłopotach (np. o rozwiązaniu lub przesunięciach premier). Mimo wszystko można się spodziewać, że praca w takich warunkach może przynieść nieoczekiwane problemy na wspomnianych płaszczyznach. Z pewnością liczą się z tym sami pracownicy GSC Game World, który w jednym z ostatnich tweetów (akapit poniżej) napisali iż „przyszłość jest niepewna”.

Jeśli chodzi o gry zza naszej wschodniej granicy, to na ten moment wyczekujemy przede wszystkim dość odległej w czasie, bo grudniowej premiery S.T.A.L.K.E.R.a 2. Przed niespełna tygodniem na Discordzie jeden z pracowników studia GSC Game World zapewniał, że 8 grudnia 2022 to oficjalna i ostateczna data premiery gry, i GSC nie planuje w tym zakresie już żadnych zmian. Miejmy nadzieję, że deweloperzy będą faktycznie w stanie ukończyć tytuł na czas i to w dużo bardziej pokojowych okolicznościach, jak i generalnie, że konflikt pochłonie jak najmniejszą liczbę ofiar i szybko zostanie wygaszony. W międzyczasie, aby na chwilę oderwać się od tych trapiących doniesień, przypomnijmy sobie jakie wyjątkowe gry, a nawet całe serie gier wyszły spod klawiatur naszych uzdolnionych wschodnich sąsiadów za których mocno trzymamy kciuki w tych trudnych chwilach!

Jeśli mielibyśmy wymienić polskie gry i ich twórców, większość graczy zrobiłaby to z przysłowiowym palcem w nosie. Nie dlatego, że sami jesteśmy Polakami, ale głównie dlatego, że takie studia jak Techland, 11 bit studios, CD Projekt RED, Bloober Team, The Farm 51 czy People Can Fly swoim growym dorobkiem w pełni zasłużyły sobie na to, aby być rozpoznawalnymi. Co więcej – rozpoznawalnymi nie tylko w naszym kraju, ale i na cały świat. Co jednak, jeśli mielibyśmy wymienić przynajmniej te ważniejsze studia deweloperskie wywodzące się z Ukrainy? Tu, wielu z nas może mieć już problem, mimo że z pewnością słyszeliśmy o tytułach takich jak Metro 2033, Sherlock Holmes Crimes & Punishment, Kozacy czy S.T.A.L.K.E.R. Tak się składa, że za te, jak i za wiele innych popularnych produkcji odpowiadają trzy kluczowe ukraińskie studia: 4A Games (zał. 2005 r.), Frogwares (zał. 2000 r.) oraz GSC Game World (zał. 1995 r.).

Siedziby dwóch ostatnich producentów znajdują się w Kijowie, a więc w stolicy Ukrainy, w której toczą się aktualnie walki. 4A Games również powstało w Kijowie, założone przez część byłych pracowników GSC Game World, jednak jesienią 2014 roku 4A Games przeniosło swoją siedzibę na Maltę. Dlatego też możemy przypuszczać, że spośród ukraińskich serii gier, to właśnie Metro od 4A Games jest na ten moment franczyzą najmniej zagrożoną. Gorzej wygląda sytuacja pozostałych dwóch deweloperów, którzy przez lata dostarczali nam iście wybornych gier. Podczas gdy Frogwares zadbało, by nie brakło nam dopracowanych przygodówek (Dracula: Początek, The Sinking City, Sherlock Holmes), GSC Game World stawiało na strategie (Kozacy, American Conquest) oraz shootery (legendarna seria S.T.A.L.K.E.R). Obaj producenci nie poinformowali jeszcze społeczności, czy podjęto już jakieś ważne decyzje związane z najbliższą przyszłością firm. Pozostaje nam tylko czekać na oficjalne doniesienia. Najszybciej dotrzemy do nich obserwując chociażby twitterowe profile 4A Games, Frogwares oraz GSC Game World.

Lista gier komputerowych przygotowanych przez studio 4A Games:

Tytuł gryRok wydania
Metro 20332010
Metro: Last Light2013
Metro Redux2014
Arktika.12017
Metro Exodus2019
metro exodus
Metro Exodus

Lista gier komputerowych przygotowanych przez studio Frogwares:

Tytuł gryRok wydania
Sherlock Holmes: Tajemnica Mumii2002
Podróż Do Wnętrza Ziemi2003
Sherlock Holmes i tajemnica srebrnego kolczyka2004
80 Dni2005
Sherlock Holmes: Przebudzenie2006
Sherlock Holmes kontra Arsene Lupin2007
Sherlock Holmes: The Mystery of the Persian Carpet2008
Dracula: Początek2008
Sherlock Holmes kontra Kuba Rozpruwacz2009
Departament 42: Tajemnica Dziewięciu2009
World of Battles: Morningstar2010
Sherlock Holmes and the Mystery of Osborne House2010
Testament Sherlocka Holmesa2012
Sherlock Holmes and the Mystery of the Frozen City2012
Sherlock Holmes: Zbrodnia i kara2014
Sherlock Holmes: The Devil’s Daughter2016
The Sinking City2021
Sherlock Holmes: Chapter One2022
The Sinking City
The Sinking City

Lista gier komputerowych przygotowanych przez studio GSC Game World:

Tytuł gryRok wydania
Kozacy: Europejskie Boje2000
Codename: Outbreak2001
Kozacy: Sztuka Wojny2002
Hover Ace2002
American Conquest2003
FireStarter2004
Aleksander2004
Kozacy II: Wojny Napoleońskie2005
American Conquest: Północ-Południe2006
Kozacy II: Bitwa o Europę2006
Heroes of Annihilated Empires2006
S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla2007
S.T.A.L.K.E.R.: Czyste Niebo2008
S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci2009
Kozacy 32016
S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci
S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie