Ukraińska Akademia Filmowa wzywa do bojkotu rosyjskiego kina. Powstała petycja w tej sprawie

Ukraińska Akademia Filmowa wzywa do bojkotu rosyjskiego kina
Filmy Filmy i seriale Newsy

Ukraińska Akademia Filmowa zaapelowała o bojkot rosyjskiego kina oraz zaprzestanie jakichkolwiek kontaktów branży filmowej z Rosją.

O petycji umieszczonej online poinformował portal The Hollywood Reporter. Ukraińska Akademia Filmowa wzywa w niej do bojkotowania rosyjskiego kina na festiwalach, zaprzestania współpracy z rosyjskimi filmowcami, ale także zakończenia dystrybucji zagranicznych filmów i seriali. Oznacza to, że Rosjanie mogą nie zobaczyć w najbliższym czasie hollywoodzkich premier czy amerykańskich produkcji telewizyjnych.

Akademia motywuje petycję kwestią zwiększenia sankcji nałożonych na Rosję. Jak piszą twórcy w apelu:

„W czasie, gdy światowe mocarstwa nakładają ekonomiczne i polityczne sankcje na Federację Rosyjską, kraj nadal jest aktywny na polu kultury. Filmy produkcji rosyjskiej regularnie dodaje się do programów większości festiwali filmowych na świecie, ponadto na ich promocję przeznaczane są duże kwoty.”

Akademia dodaje również, że takie działania mogą napędzać machiny propagandowe Rosji oraz umacniać jej pozycję na świecie:

„Efektem takiej działalności jest nie tylko rozpowszechnianie propagandy i przeinaczonych faktów. To wzmacnia również lojalność wobec kultury Rosji – kultury agresora, które rozpętało nieuzasadnioną i niesprowokowaną wojnę w środku Europy. Sama obecność rosyjskich filmów w programach światowych festiwali filmowych tworzy iluzję zaangażowania Rosji w wartości cywilizowanego świata.”

Swoje poparcie dla petycji Ukraińskiej Akademii Filmowej można wyrazić na portalu Change.org. Ukrainę wspiera również Europejska Akademia, nie wiadomo jednak, czy organizacje mają podobne podejście w kwestii bojkotu rosyjskiego kina.

Promocje

Zobacz wszystkie
Udostępnij:

Prawdziwy Gracz poleca się do polubienia

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie