Sonda The New Horizons blisko Plutona. Zdjęcia zrobione dzięki PlayStation

0 komentarzy

Dlaczego graczy może zainteresować sonda kosmiczna The New Horizons, która wykonała przelot obok Plutona? Dwa słowa – procesor PlayStation.

Sonda The New Horizons przeleciała obok Plutona i wykonała serię zdjęć tej karłowatej planety. Przy okazji zostały zebrane dane, które pozwolą naukowcom określić skład powierzchni oraz atmosfery badanego obiektu. Na razie NASA udostępniła pierwsze fotki, które zostały wykonane przez sondę. Sukces misji możliwy był m.in. dzięki… PlayStation.

Na pokładzie jednostki The New Horizons znajduje się bowiem procesor MIPS R3000, który niegdyś napędzał pierwszą konsolę Sony. W przypadku sondy procesor odpowiada za transmisję danych oraz sterowanie silnikami.

Ciekawe jest to, że w 2006 roku, kiedy sonda The New Horizons rozpoczynała swoją misję, na rynku były dostępne o wiele mocniejsze procesory niż wspomniany CPU z 1994 roku. NASA wolała jednak postawić na w 100 procentach sprawdzoną technologię i tak po drobnych modyfikacjach MIPS R3000 poleciał w kosmos.

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.
Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się