Gracze ostrzegają: Możesz stracić gry pobrane z PS Plus Essential

PS Plus - dwa triale usunięto... po raz drugi. Sony, co się dzieje?
Newsy PlayStation Plus PS4 PS5

Problem z licencjami gier pobieranych z PS Store staje się coraz bardziej widoczny, a gracze boją się o swoje tytuły, które dostali “za darmo” z PS Plus. Radzą, jak zabezpieczyć się przed stratą.

W ostatnich dniach zauważyłem na Reddit kilka wątków dotyczących problemów z grami otrzymanymi z PS Plus. Sprawa dotyczy nadpisywania się licencji, dzięki którym możemy uruchomić dany tytuł.

Gry z PS Plus – nie mogę uruchomić. Problem z licencją

Mówiąc krótko i wprost, żeby każdy zrozumiał – kiedy pobierasz grę z podstawowego progu PS Plus Essential (albo kiedyś pobrałeś z Plusa, kiedy nie było jeszcze trzech progów usługi), dostajesz licencję na uruchomienie tytułu. Dzięki niej możesz po prostu w nią grać. Każda gra ma swoją własną unikatową licencję.

Po wprowadzeniu progów Essential, Extra oraz Premium, powstał jednak konflikt licencji. Jest to widoczne na przykładzie tytułu Greedfall. Mogliśmy go pobrać z oferty PS Plus styczeń 2021. Lecz następnie tytuł trafił do biblioteki Extra/Premium, a po pewnym czasie został stamtąd usunięty. Kto pobrał grę z comiesięcznego Plusa, a później, choćby przez przypadek, z katalogu Extra, nie ma jej teraz… WCALE.

Jeśli wykupiłeś grę [red. otrzymanie gry za darmo w ramach PS+ nadal jest jej wykupieniem, tyle że za 0 zł] w Essential, na przykład Greedfall, a następnie pobrałeś ją ponownie z wersji Extra/Premium i została ona usunięta z progów Extra/Premium, pomyślałbyś: „Och, mogę po prostu dalej grać w Greedfall, ponieważ miałem ją z PS+ Essential. ” Źle! Nie możesz już grać w Greedfall, ponieważ licencja Extra/Premium zastąpiła i „wymazała” twoją podstawową licencję Greedfall. Zasadniczo, na zapleczu, Sony nie widzi już, że masz niezbędną licencję do uruchomienia gry. Ponieważ coraz więcej gier zaczyna być dostępnych zarówno w wersji podstawowej PS Plus Essential, jak i progach Extra/Premium, problem ten będzie się pogarszał, gdy dana gra zostanie usunięta z wersji Extra/Premium.

Reddit

Nie mogę uruchomić Call of Duty: Modern Warfare!

W wątkach dotyczących problemów z licencjami natknąłem sie również na historię gracza, który “ma coś podobnego z Call of Duty Modern Warfare Remastered.

Istniała wersja Infinite Warfare o nazwie „Legacy Edition”. Była ona dostarczana z podstawową grą w formie kodu do pobrania, chociaż nadal trzeba było włożyć dysk IW, aby grać w MW:R. Jakiś czas temu MW:R stało się grą miesięczną w PS Plus, więc ja (i wielu innych) dodałem ją do swojej biblioteki, dzięki czemu mogłem w nią grać bez wkładania płyty IW.

Kilka miesięcy później pozwoliłem, aby moja subskrypcja PlayStation Plus wygasła. Straciłem dostęp do MW:R, w zasadzie wersja PS+ gry nadpisała moją „zakupioną” (kuponową) licencję, więc było tak, jakbym nigdy nie był właścicielem tej gry. Rozmawiając ze wsparciem, powiedzieli mi, żebym kupił grę ponownie, powiedziałem, że to nie fair, ponieważ już za to zapłaciłem. Ten facet był na tyle miły, że doładował mi środki w PS Store, aby ponownie kupić grę. Miałem szczęście. Znam wiele innych osób, które nie otrzymały zadowalającej odpowiedzi od wsparcia i straciły grę, chyba że ponownie wykupią PS+. To okropne widzieć, że Sony wciąż ma bałagan z licencjami, tak jak to było w czasach PS Now.

Reddit

Tutaj wystąpił prawdopodobnie konflikt licencji PS+ z licencją wersji detalicznej gry. Widocznie każdy tytuł może mieć tylko jedną licencję w tym samym czasie.

Jak ustrzec się przed stratą gier z PS Plus?

Niektórzy zdezorientowani gracze dochodzą do wniosku, że licencje po prostu są anulowane i nic nie da się zrobić. W jednym z wątków na Reddit stwierdzono nawet, że licencje Essential mogą być unieważnione.

Prawda jest taka, że te licencje gdzieś tam jednak są, tylko nadpisane. W razie problemu, należy udowodnić Sony, że posiada się licencję na grę, np. pobraną w ramach PS Plus Essential. Jeden z graczy radzi, żeby zabezpieczyć się na przyszłość:

Zdecydowanie zapisuj i przechowuj wiadomości e-mail z potwierdzeniem za każdym razem, gdy wykupisz grę z Essential i przechowuj je przez czas nieokreślony, na wypadek gdybyś musiał udowodnić Sony, że posiadasz niezbędną licencję. Kiedyś po prostu wyrzucałem te e-maile do kosza, ale na pewno już tego nie zrobię.

Reddit

Zapisywać maile gier odbieranych z PS Plus, ale co jeszcze?

Krótko mówiąc, zanim połączysz grę z poziomu Extra lub Premium ze swoim kontem, upewnij się, że nie masz jej w Essentials. Kiedy wersja Extra lub Premium ma dodatkową wartość w stosunku do wersji Essentials (np. wersja Extra/Premium to PS4 i PS5, podczas gdy Essentials to tylko PS4, jak Greedfall), wygląda na to, że musisz wybrać między zachowaniem gorszej licencji na zawsze lub przejście na lepszą, którą stracisz, gdy gra opuści ten poziom PS+.

Jeśli stracisz grę z powodu tej wady projektowej w PS Store i nadal masz dowód, że miałeś tę grę, być może masz szansę, aby Sony przywróciło ci licencję, ale najwyraźniej nie są zbyt chętni do tego i szczerze mówiąc, nie czytałem warunków korzystania z usługi w ramach subskrypcji PS+ Essentials. Jeśli nie masz już żadnego dowodu na to, że wykupiłeś grę, wątpię, czy możesz coś z tym zrobić bez walki. W każdym razie życzę powodzenia wszystkim dotkniętym tą luką w ich systemach.

Reddit

Daj znać w komentarzach, czy też natknąłeś się na problem uruchamiania gier z usług PlayStation Plus.

Darek Madejski
O autorze

Darek Madejski

Redaktor
Wspomina gaming lat 90. z wielkim sentymentem. Ekspert w dziedzinie retro sprzętu oraz starych konsol. Oprócz duszy kolekcjonera, fan współczesnych gier singleplayer, głównie tych na PlayStation. Specjalista w treściach dotyczących PS Plus oraz promocji. Poza pracą, fan seriali w klimacie postapokaliptycznym, koszenia trawy, rąbania drewna i zajmowania się wszystkim, by tylko nie siedzieć w miejscu.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie