Nowa lista “100 najlepszych filmów wszech czasów”. Numer 1 może zaskoczyć

Najlepsze filmy wszech czasów. Nowa lista z zaskakującym 1. miejscem
Baza filmów Filmy Filmy i seriale Newsy Newsy

Magazyn Sight and Sound wybrał nową listę “100 najlepszych filmów wszech czasów”. Na podium znajduje się feministyczne dzieło z 1975 roku.

Brytyjski magazyn Sight and Sound po raz ósmy opublikował listę “100 najlepszych filmów wszech czasów”. Pojawiło się także osobne zestawienie, tym razem autorstwa uznanych reżyserów głosujących na swoje ulubione produkcje.

Najlepsze filmy wszech czasów

Sight and Sound publikuje nową listę (a bardziej może “aktualizację” starej) regularnie co 10 lat w oparciu o głosy ponad 1600 specjalistów z dziedziny kina i filmu. Twórcy, naukowcy, dystrybutorzy czy kuratorzy głosują na najważniejsze dzieła i tym razem znów doszło do całkiem wyraźnych przetasowań. Nowym “najlepszym filmem wszech czasów” został obraz w reżyserii Chantal Akerman z 1975 roku “Jeanne Dielman, Bulwar Handlowy, 1080 Bruksela”.

Żaden inny film nakręcony przez kobietę nie znalazł się nawet w pierwszej dziesiątce. W pierwszej kolejności nie jest to zaskakujące: kobiety reżyserki zawsze były, co oczywiste, nieliczne; równie oczywista jest przewaga mężczyzn wśród krytyków. W 2012 roku, kiedy Sight and Sound rozszerzył pulę krytyków, Jeanne Dielman po raz pierwszy pojawiła się na liście, z numerem 35; jej awans do czołówki to triumf kina kobiecego.

– wyjaśnia Laura Mulvey z S&S

Pierwsza edycja plebiscytu za “najlepszy film wszech czasów” uznała obraz “Złodzieje rowerów”. Później przez 5 edycji miejsce to piastował “Obywatel Kane”, aby w 2012 roku ustąpić “Zawrotowi głowy”.

Tak wygląda top 10 filmów wedle magazynu S&S:

1. Jeanne Dielman, Bulwar Handlowy, 1080 Bruksela
2. Zawrót głowy
3. Obywatel Kane
4. Tokijska opowieść
5. Spragnieni miłości
6. 2001: Odyseja kosmiczna
7. Piękna praca
8. Mulholland Drive
9. Człowiek z kamerą
10. Deszczowa piosenka

Pełną listę znajdziecie w tym miejscu.

Magazyn przedstawił również osobną listę najlepszych filmów, na które tym razem głosowali uznani reżyserzy. Ich zdaniem na szczególnie wyróżnienie zasługuje “2001: Odyseja kosmiczna”. Zaraz za nią uplasował się “Obywatel Kane” i “Ojciec Chrzestny”. Z tą listą możecie zapoznać się w tym miejscu.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie