Nie będzie The Evil Within 3 i wielu innych gier, bo Microsoft zamyka studia. “Pi*******y cios w brzuch”

Microsoft zamyka studia, twórcy są oburzeni | Newsy - PlanetaGracza
Mobile Newsy PC PS4 PS5 Xbox Series XOne

Microsoft zamknął cztery studia deweloperskie, w tym Tango Gameworks, twórców serii The Evil Within czy Arkane Austin, deweloperów Prey.

Ta wiadomość zdecydowanie nie ucieszyła ani graczy, ani twórców gier. Microsoft zamknął aż cztery studia deweloperskie, w tym autorów cenionych i popularnych pozycji.

Microsoft zamyka studia

Jak początkowo napisał Jason Schreier na łamach Bloomberga, Microsoft postanowił zamknąć aż cztery swoje studia. Nietrudno odnieść wrażenie, że dostało się głównie tym, którzy do tej pory nie mogli pochwalić się wielkimi sukcesami albo bestsellerowymi premierami. Mimo wszystko dla graczy to niemal tak samo gorzkie wieści, co dla pracowników.

Dostało się przede wszystkim Arkane Austin, czyli jednemu z oddziałów studia podległego Bethesdzie. Twórcy z Austin wydali m.in. grę Prey oraz Redfall. Porażka tego drugiego najpewniej okazała się gwoździem do trumny studia. Zamknięto również Tango GameWorks, czyli twórców serii The Evil Within, GhostWire: Tokyo oraz Hi-Fi Rush. Studia te potwierdziły już informacje i żegnają się ze swoimi fanami na Twitterze.

Dwa mniejsze studia, które Microsoft definitywne uśmiercił to Alpha Dog (autorzy mobilnego Mighty Doom) oraz Roundhouse Games. To ostatnie jest szczególnie ciekawe, bo powstało na fundamentach zamkniętego Human Head Studios, czyli oryginalnych twórców Prey. Deweloperzy pomagali m.in. przy Redfall, ale teraz zostaną przesunięci do ZeniMax Online, gdzie będą pracować nad nową zawartością do The Elder Scrolls Online.

Wieści te spotkały się z olbrzymim odzewem ze strony graczy, jak i całej branży. Dinga Bakaba, dyrektor kreatywny z Arkane Lyon (które obecnie zajmuje się m.in. Blade’em i nadal ma działać) napisał, że to “pie******y cios w brzuch”.

Mówisz, że jesteś z nas dumny, kiedy robimy dobrą grę. Bądź z nas dumny, gdy czasy są trudne. Wiemy, że potrafisz, widzieliśmy to już wcześniej. Na razie świetne drużyny znów gasną na naszych oczach i jest to pie******y cios w brzuch. Lyon jest bezpieczne, ale prosimy o takt i rozeznanie w tym wszystkim, a także o uszanowanie głosu dotkniętych osób i pozostawienie im miejsca na wysłuchanie, to ich historia do opowiedzenia, ich uczucia do wyrażenia.

– napisał Bakaba

Gracze też nie są pocieszeni. Wielu z nich zarzuca Microsoftowi złe podejście do rozwiązywania problemów. Firma zamknęła cenionych deweloperów, którzy bez problemu mogliby odnaleźć się w innych projektach różnych studiów. I choć część z nich przesunięto do innych projektów, wielu dostało wypowiedzenia.

Źródło: Bloomberg

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie