John Williams myśli o emeryturze po pracy nad Indianą Jonesem 5. „Skoro Harrison może, to ja też”

John Williams - Indiana Jones 5 może być ostatnim filmem w jego karierze
Baza postaci Filmy Filmy i seriale Newsy Newsy

Legendarny już kompozytor muzyki filmowej John Williams sugeruje, że Indiana Jones 5 może być ostatnim filmem, przy jakim pracował.

W rozmowie z Associated Press John Williams wyznał, że myśli o odejściu od pracy nad muzyką filmową:

„W tej chwili pracują nad Indianą Jonesem 5, a Harrison Ford – który jest sporo młodszy ode mnie – ogłosił chyba, że będzie to jego ostatni film. Pomyślałem więc: skoro Harrison może, to być może ja też.”

Decyzja o przejściu na emeryturę nie jest oczywiście w tym przypadku niczym dziwnym. Williams w wieku 90 lat ma za sobą blisko 70 lat pracy zawodowej. W początkach swojej kariery tworzył muzykę przede wszystkim do seriali, choć to dopiero filmy przyniosły mu największą sławę. Wygląda też na to, że Indiana Jones 5 będzie podwójnie legendarny – jako ostatnia produkcja, przy której pracował nie tylko doskonały aktor, ale i wybitny kompozytor.

John Williams ma na swoim koncie aż 52 nominacje do Oscarów za najlepszą muzykę filmową. Z tej liczby udało mu się wywalczyć 5 statuetek, za filmy: Lista Schindlera, E.T., Gwiezdne wojny: Część IV – Nowa nadzieja, Szczęki, a także współdzieloną nagrodę za muzykę do musicalu Skrzypek na dachu. Oprócz tych produkcji Williams stworzył muzykę do blisko stu innych tytułów, takich jak m.in. Szeregowiec Ryan, Poszukiwacze zaginionej Arki, Wyznania gejszy, Wojna światów, Monachium czy Kevin sam w domu. Jest autorem licznych motywów przewodnich, które na stałe weszły już do kanonu muzyki filmowej; to utwory m.in. ze Star Wars czy serii o Harrym Potterze.

Indiana Jones 5 zadebiutuje w kinach 30 czerwca 2023 roku.

Promocje

Zobacz wszystkie
Udostępnij:

Prawdziwy Gracz poleca się do polubienia