Jaki monitor do gier? Oto najważniejsze parametry

Jaki monitor do gier? Oto najważniejsze parametry
Poradniki

Kupujesz monitor do gier? Jeśli tak, zwróć uwagę na kilka ważnych parametrów technicznych. Jedna zła decyzja i może się okazać, że nie wykorzystasz w pełni możliwości swojej karty graficznej.

Aby uzyskać najlepszy obraz, warto mieć jak najwięcej pikseli, a zatem im wyższa rozdzielczość, tym lepiej. Ale uwaga! Jeśli nie masz wystarczająco wydajnej karty graficznej, twój komputer nie będzie w stanie zapewnić płynnej animacji i dużej liczby klatek/s w wysokich rozdzielczościach.

I jeszcze druga kwestia: jeśli nawet masz szybką kartę graficzną, która może zapewnić więcej niż 60 kl./s w rozdzielczości 4K/UHD, to istnieje możliwość, że twój interfejs wideo nie będzie obsługiwał częstotliwości odświeżania wyższej niż 60 Hz dla sygnału 4K/UHD. To zaczyna się już co prawda zmieniać, niemniej trzeba wiedzieć, że jeśli chcesz grać w 4K i mieć więcej niż 60 kl./s, będziesz potrzebował bardzo drogiego sprzętu.

Jeśli zaś planujesz grać w trybie QHD (2560 x 1440), a przy tym nie chcesz obniżać jakości obrazu i rezygnować z efektów wizualnych zapewnianych przez najnowsze gry, będziesz potrzebował co najmniej karty GTX 1060 lub RX 580.

Pamiętaj: kupujesz monitor do gier? Pod uwagę musisz wziąć również posiadany sprzęt, zwłaszcza kartę graficzną.

Chcesz grać w 4K? Wtedy, poza dość drogim monitorem, będziesz musiał zaopatrzyć się także w kartę 1070 Ti lub RX Vega 64 (co najmniej). Większość graczy decyduje się jednak na maksymalny tryb 2560 x 1440. Można wtedy kupić 27- lub 32-calowy monitor i uzyskać szczegółowy obraz, dobrą gęstość pikseli, a dodatkowo pogramy w najnowsze gry na karcie graficznej ze średniej półki.

Osoby, które chcą uzyskać możliwie najwięcej klatek/s powinny natomiast zdecydować się na monitor Full HD (1920 x 1080). Tylko uwaga, aby nie kupować wtedy monitora większego niż 27 cali – na większych ekranach, gdy siedzimy blisko, będzie już widoczny spadek jakości obrazu.

Częstotliwość odświeżania

Kolejny bardzo ważny parametr przy wyborze monitora do gier: częstotliwość odświeżania. Choć mówimy tutaj o milisekundach, ten parametr ma naprawdę duże znaczenie! Częstotliwość odświeżania odzwierciedla ile razy na sekundę monitor odświeża obraz na ekranie. Im wyższa wartość odświeżania, tym płynniejszy obraz.

Na rynku znajdziemy monitory z odświeżaniem 60, 120, 144, czy nawet 240 Hz. Choć liczby wydają się wysokie, końcowy efekt i tak zależy od tego, jak szybko ludzkie oko może przetworzyć wyświetlany obraz. Inaczej mówiąc, dla niektórych osób wyższa częstotliwość pracy nie będzie miała większego znaczenia – i tak nie zauważą różnicy. Zdecydowanie natomiast większość z nas nie powinna mieć problemu ze wskazaniem monitora 60 a 120 Hz. W praktyce wygląda to mniej więcej tak:

  • 60 Hz – wartość podstawowa. Minimum wymagane do płynnej gry.
  • 75 Hz – nieco lepiej niż 60, ale różnica jest tutaj marginalna. Prawdopodobnie jej nie zauważysz.
  • 120 Hz – dużo różnica w grywalności i jakości obrazu względem 60 Hz. Obecnie monitory te są coraz częściej zastępowane przez modele z odświeżaniem 144 Hz.
  • 144 Hz – nie ma dużej różnicy pomiędzy 120 a 144 Hz, niemniej ten tryb jest bardziej popularny. Prawdopodobnie najlepsza opcja na rynku, jeśli chodzi o oferowane możliwości i ceny.
  • 240 Hz lub więcej – dużo większa wartość, ale w praktyce nie poczujesz tu tak dużej różnicy, jak po przesiadce z 60 na 120-144 Hz. Co więcej, wiele sprzętów na rynku nie jest w stanie sprostać odświeżaniu 240 Hz, więc i tak nie wykorzystasz tej wartości.

Zdecydowanie najbardziej polecamy przedział 120-144 Hz.

FreeSync vs G-Sync

W praktyce często napotkasz na sytuację, kiedy liczba klatek/s i częstotliwość odświeżania ekranu są różne i nie są ze sobą całkowicie zsynchronizowane. Powoduje to efekt tzw. tearingu, czyli swojego rodzaju „szarpania obrazu”. Jest to dość irytujące i może psuć wrażenia z rozgrywki. Z tego powodu Nvidia i AMD opracowały metody, które mają radzić sobie z tearingiem – odpowiednio są to technologie G-Sync i FreeSync.

Obie opcje mają swoje zalety i wady, niemniej najważniejsza różnica jest taka, że monitory obsługujące G-Sync muszą być wyposażone w dodatkowy komponent sprzętowy, który podnosi ich cenę. W przypadku FreeSync nie ma tego problemu. Natomiast kluczowe różnice pomiędzy FreeSync a G-Sync to:

  • FreeSync: kompatybilna z kartami graficznymi AMD i monitorami FreeSync. Sama technologia wymaga też zgodności z najnowszymi standardami DisplayPort lub HDMI, natomiast nie wymaga dodatkowego, specjalistycznego sprzętu.
  • G-Sync: kompatybilna z kartami graficznymi Nvidii i monitorami G-Sync. Monitor z G-Sync musi mieć dodatkowy, wbudowany sprzęt, który obsługuje tę technologię. Wymaga DisplayPort.

Obie technologie nie powodują żadnych opóźnień wejściowych (input lag) i utrzymują częstotliwość odświeżania zsynchronizowaną z liczbą klatek/s. Jeśli więc nie masz jeszcze karty graficznej i dopiero kompletujesz swój zestaw, a przy tym nie jesteś przywiązany do żadnej z marek – warto wybrać rozwiązanie AMD ze względu na niższą cenę monitorów.

Jaki rodzaj matrycy wybrać?

Wyróżniamy trzy główne technologie LCD wykorzystywane w obecnie dostępnych monitorach – matrycę TN (twisted nematic), VA (vertical alignment) oraz IPS (in-plane switching). Każda z matryc występuje w kilku wariantach, i każda oferuje różne zalety i wady. Do czego polecane są poszczególne matryce? Najczęściej – patrząc na porady z wielu niezależnych serwisów technologicznych – wygląda to tak:

 TNVAIPS
Cechy charakterystyczneNajszybsza, oferuje najniższe czasy odpowiedzi (ms), najwyższe częstotliwości odświeżania, minimalne rozmycie ruchu oraz niski input lag (opóźnienie wejścia)Zazwyczaj najdłuższe czasy odpowiedzi (ms), możliwe wysokie częstotliwości odświeżaniaWolniejsze czasy odpowiedzi (ms) niż TN, ale na ogół szybsze niż VA, częstotliwość odświeżania na poziomie „dla gracza” jest tutaj rzadkością albo ograniczona do niższych rozdzielczości
EkranNajgorsze kąty widzenia, najgorsze odwzorowanie kolorówKąty widzenia zazwyczaj lepsze niż w TN i gorsze niż w IPS, dobre odwzorowanie kolorów, najlepszy kontrast, najlepsza głębia obrazuNajlepsze kąty widzenia, najlepsze odwzorowanie kolorów
CenaNajtańszeŚrednia cenaNajdroższe
Rekomendowane zastosowanieGryOgólne przeznaczenieProfesjonalne (np. dla grafików)

Można powiedzieć, że na każdym monitorze można grać w gry, i każdy ma swoje zalety i wady. Ale jeśli mielibyśmy wskazać rzeczywiście taki sprzęt, który jest poniekąd tworzony z myślą o graczach, to byłyby to monitory z matrycą TN. Tyle jednak teorii. W praktyce w sprzedaży znajdziemy obecnie bardzo dużo monitorów na matrycy VA lub IPS, które oferują 144 Hz. Są nawet monitory IPS, które mają częstotliwość odświeżania 240 Hz, ale pracują one w rozdzielczości Full HD. Jeśli chcemy kupić monitor oferujący wyższą rozdzielczość (np. 2560 x 1440) i 240 Hz, wtedy najwięcej modeli ma TN. Ta matryca jest po prostu najszybsza!

A zatem: jaką matrycę wybrać do gier? Jeśli wystarczy nam tryb 144 Hz, wtedy warto zdecydować się na panel IPS lub VA. W sprzedaży znajdziemy modele oferujące rozdzielczość do 2560 x 1440 pikseli. Są też monitory z matrycą IPS 10-bit, które oferują rozdzielczość 2560 x 1440 i odświeżanie 165 Hz, np. Gigabyte Aorus FI27Q. Jeśli zaś chcemy 240 Hz, wtedy wybór powinien paść na IPS (w przypadku trybu Full HD) lub TN (wyższe rozdzielczości). Choć i tutaj istnieją wyjątki – np. Samsung ma w ofercie monitor na matrycy VA, który ma 240 Hz i rozdzielczość 2560 x 1440.

Promocje

Zobacz wszystkie
Udostępnij:

Prawdziwy Gracz poleca się do polubienia

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie