5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze komputera gamingowego

Jak wybrać komputer gamingowy i na co zwrócić uwagę?
PG Exclusive Poradniki

Samodzielne budowanie komputera do gier może dać wiele satysfakcji. Jednak w czasach, gdy ceny kart graficznych utrzymują się na bardzo wysokim poziomie, warto postawić na coś przygotowanego przez specjalistów. Podpowiadamy, jak wybrać komputer gamingowy.

O ile zwolennicy mniej wymagających indyków lub gier retro z powodzeniem uruchomią swoje je na niemal dowolnym współczesnym sprzęcie, to fani gier AAA muszą dokonać większej analizę poszczególnych parametrów. Z naszym poradnikiem będziecie wiedzieć, jak wybrać komputer gamingowy i co najbardziej liczy się w urządzeniu spod znaku PC Master Race.

1. Karta graficzna – podzespół problematyczny

Kluczowy komponent komputerów gamingowych. To właśnie karta graficznaodpowiada za renderowanie obrazu, który następnie widzimy na monitorach. Aby zatem cieszyć się jak najwyższą jakością obrazu w grach kładących coraz większy nacisk na realistyczność poszczególnych elementów, warto zainwestować w dobrą kartę. Same podzespoły są obecnie w dość wysokich cenach, skupimy się zatem na złożonych już komputerach. Wśród tych bez trudu znajdziecie choćby całkiem przyjazną dla portfela opcję z kartą RTX3060. To wydajny model obsługujący ray tracing, świetnie się sprawdzi jako zestaw dla wymagających graczy.

Zamów Komputer MAD DOG MD3600 z kartą graficzną GeForce RTX3060

2. Procesor – serce komputera

Choć zarówno Intel, jak i AMD mają swoich zwolenników i przeciwników, w branży gamingowej możliwy jest tylko jeden wybór. Gracze znacznie chętniej stawiają tu na wydajnego, a zarazem bardziej opłacalnego AMD Ryzena. Jedną z ciekawszych opcji, która nie wydrenuje Waszego portfela do końca, jest zestaw z ośmiordzeniowym AMD Ryzen 7 Pro 2700 o taktowaniu 3,2 GHz. W zestawieniu z kartą graficzną GeForce GTX1060 będzie stanowić naprawdę dobry zestaw, na którym bez problemu uruchomicie popularne gry takie jak Fortnite czy Counter Strike.

Zamów Komputer MAD DOG MD2700PRO z procesorem AMD Ryzen 7 Pro 2700

3. Pamięć RAM – dla płynnej pracy

Obecnie najczęściej występującym i najchętniej polecanym rozwiązaniem jest wyposażenie komputera w 16 GB RAM, a ściślej – w dwie kości DDR4 o pojemności 8 GB. Taka pamięć będzie wystarczająca dla większości współczesnych gier. Nieco mniej powszechnym, ale również cenionym rozwiązaniem jest wersja z dwa razy większą pamięcią. Komputer z 32 GB RAM bez trudu obsłuży nawet najbardziej wymagające gry i aplikacje, nie tracąc płynności niezależnie od warunków pracy. Na tym skorzystają zresztą nie tylko gamerzy ceniący najlepsze osiągi sprzętu, ale również osoby korzystające na co dzień ze specjalistycznego oprogramowania, m.in. graficznego. Taki komputer świetnie sprawdzi się zatem w różnych warunkach i przy wielu zadaniach.

Zamów Komputer MAD DOG MD5600X z GeForce RTX3070Ti i 32GB RAM

4. Dysk – pojemny i szybki

Dawniej, gdy dyski SSD dopiero debiutowały, wybór rodzaju dysku był sprawą kluczową. Dziś w szybki dysk jest wyposażona większość komputerów i laptopów gamingowych i tych przeznaczonych do codziennego użytku. Nie znaczy to, że należy ten element pominąć; na szczęście rodzaj dysku łatwo sprawdzić razem z informacją o jego pojemności. To właśnie ta druga sprawa jest kluczowa. Najpowszechniej spotyka się komputery wyposażone w dysk SSD o pojemności 500 GB. To w zupełności wystarczy, jeśli gaming jest raczej niedzielnym hobby, a gracz ogrywa mniejszą liczbę rozbudowanych tytułów. Nieco bardziej wymagający gracze mogą postawić na komputery wyposażone w dwa rodzaje dysków. Dzięki temu nadal przyjazne kieszeni opcje mogą otrzymać 1,5 TB do zapełnienia grami, a wszystko rozłoży się pomiędzy szybki SSD i nieco wolniejszy, ale za to z reguły pojemniejszy dysk HDD.

Zamów Komputer MAD DOG MD5600X-A03 z dyskiem 500GB SSD i 1TB HDD

5. Design też się liczy

O ile kiedyś w przypadku komputerów ważne było przede wszystkim „wnętrze”, to dziś stawiamy też na wygląd. Na szczęście producenci wiedzą o tym doskonale i dzisiejsze gamingowe pecety stanowią swoisty kompromis pomiędzy dobrymi parametrami a nowoczesnym designem. Niebagatelną rolę gra tu dobrze dopasowane oświetlenie LED, zarówno przy podzespołach, jak i na samej obudowie. Podświetlane wiatraki czy kości RAM, które można konfigurować według własnych upodobań, nadają niepowtarzalny klimat każdej rozgrywce oraz „jaskini gracza”. Całość jest ponadto zamknięta w nowoczesnej, futurystycznej, częściowo przezroczystej obudowie; to sprawia, że komputer gracza jest nie tylko sprzętem elektronicznym, ale też ozdobą i chlubą gamingowego stanowiska.

Źródło: Materiał powstał we współpracy z Media Expert

Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie