HP pokazało gamingowy laptop z dwoma ekranami

Czegoś takiego jeszcze nie było. HP zdecydowało się na odważny ruch i przedstawiło laptopa z dwoma ekranami. W tym sprzęcie nawet touchpad znalazł się w innym miejscu.

HP Omen X 2S to pierwszy na świecie laptop, który został wyposażony w dwa ekrany. Pierwszy główny ma 15 cali, a drugi 6 cali i jest dotykowy. Skąd taki pomysł? To proste, HP postanowiło zrobić badania dotyczące przyzwyczajeń graczy w trakcie sesji gamingowych. Okazało się, że w momencie grania, aż 82% osób korzysta ze smartfonów do prowadzenia korespondencji chociażby na What’s Upie, 61% słucha muzyki, a 49% ogląda live streamy. HP stwierdziło więc, że dobrze by było wykonywać wszystkie te czynności przy pomocy jednego sprzętu.

Z tego względu drugi ekran pozwoli graczom czatować na What’s Upie lub innym komunikatorze, korzystać ze Spotify czy oglądać Twitcha. To jednak nie wszystko. Drugi ekran może służyć jako lupa dla głównego, dzięki czemu gracz powiększy dany fragment w grze, albo na przykład wyświetli sobie mapę w Fortnite lub Apex Legends.

HP Omen X 2S specyfikacja robi wrażenie

Żeby nie było, nowy Omen robi wrażenie nie tylko dzięki dwóm ekranom. Laptop został wyposażony w chłodzenie Thermal Grizzly Conductonaut, które działa w oparciu o płynny metal, a nie pastę krzemową. Udało się dzięki temu podnieść wydajność sprzętu aż dziesięciokrotnie jeśli chodzi o przewodnictwo ciepła. Jak to się przekłada na gry? Otóż w takim Apex Legends udało się zwiększyć aż o 28% liczbę FPS-ów.

Ponadto w konfiguracji sprzętowej znajduje się procesor Intel i9, 32GB RAM, karta graficzna GeForce RTX 2080 oraz 2TB dysk SSD. Dodatkowo ekran ma obsługiwać odświeżanie 240 Hz. Z kolei cały sprzęt został wykonany z metalu i ma 22 mm grubości, prawda że nieźle?

Odważny pomysł

HP Omen X 2S zapowiada się naprawdę interesująco. Cena podstawowej wersji to 2099,99 dolarów i ma się pojawić w sprzedaży w lipcu tego roku. Nie wiemy jednak dokładnie, jaka będzie specyfikacja wersji w tej cenie, wątpliwe aby była to wymieniona wyżej konfiguracja.

Trzeba też przyznać, że pomysł wdrożenia dwóch ekranów, może spotkać się ze sporym zainteresowaniem. Pamiętam klawiatury z dodatkowymi ekranami, albo takie jak propozycja od Roccata, gdzie można było podłączyć smartfona i postawić go na podstawce klawiatury. Całość była sparowana tak, że gracz mógł przełączać się płynnie pomiędzy graniem a pisaniem sms-ów z pozycji klawiatury – wszystko na jednym sprzęcie. W trakcie zaciętych bojów w sieci, to naprawdę niezłe rozwiązanie. Mając z kolei pod ręką dodatkowy dotykowy ekran w laptopie, podobne operacje będzie można wykonywać ze zbliżoną szybkością. W przypadku nowego Omena, pozostaje jeszcze kwestia touchapada, który został przesunięty na bok – ciekawe jak to rozwiązanie sprawdzi się w praktyce.

Robert Ocetkiewicz

Robert Ocetkiewicz

Fan wszelkiego rodzaju FPS-ów oraz wyścigów. Nie stroni również od gier sportowych i dobrych bijatyk w stylu Tekkena.