GTA 5 na Nintendo Switch nie mogło się udać. Rockstar nie miał tego w planach?

GTA 5 na Nintendo Switch?
Newsy Switch

Niedawny wyciek kodu źródłowego GTA 5 ujawnił sporo informacji na temat nie tylko gry, ale również planów ze studia Rockstar Games. Okazuje się, że nadzieje na edycję gry na Nintendo Switch były całkiem bezpodstawne. Posiadacze mobilnej konsoli Nintendo nie mają co liczyć na specjalną wersję gry…

GTA na Nintendo bez szans na powstanie

Od lat mówiło się o potencjalnych planach deweloperów z Rockstar Games dotyczących przeniesienia swojej marki na Nintendo Switch. Popularna konsola japońskiej firmy może i nie ma mocnych podzespołów, ale odpowiednia optymalizacja potrafi zdziałać cuda. Przykładem może być chocby Wiedźmin 3: Dziki Gon czy Doom, a także wydany niedawno port Red Dead Redemption. Okazuje się jednak, że takich planów wobec serii Grand Theft Auto nie było.

Osoby analizujące kod źródłowy piątej odsłony serii zauważyły, że w plikach nie sposób doszukać się konkretów dotyczących konsoli Nintendo Switch. Sugeruje to dość jasno, że Rockstar praktycznie nie miał takich planów, nie były również prowadzone konkretne prace nad przenosinami gry. Temat faktycznie pojawił się w okolicach 2017 roku, jednak bardzo szybko zniknął, podobnie jak szanse pojawienia się gry na mobilnej (a nawet hybrydowej) konsoli.

Są jednak pewne niewielkie wzmianki o sprzęcie Nintendo, choć te pochodzą z czasów sprzed premiery konsoli. Istniejące odniesienia do Switcha w kodzie źródłowym wydają się dotyczyć funkcji i obiektów niezbędnych do działania na architekturze ARM, co wskazuje, że gra nie miała szans na działanie w tej technologii. RafaelSwi spekuluje, że Rockstar mógł początkowo rozważać port gry na Switcha, ale te plany zostały anulowane po ogłoszeniu, że następca Wii U będzie używał architektury 64-bitowej ARM.

Rockstar i Nintendo ewidentnie nie mają ze sobą łatwo. Graczom pozostaje czekać na premierę szóstej odsłony serii i Switcha 2. Być może wtedy uda się zrealizować porty starszych gier. A co z szóstką? W tym wypadku pod znakiem zapytania stoi nawet premiera na PC. Tym bardziej nie oczekiwałbym rychłego wydania na konsoli Nintendo.

Dawid Szafraniak
O autorze

Dawid Szafraniak

Redaktor
Pierwsze growe szlify zbierał jeszcze w erze PS1, aby później zapoznawać się z kolejnymi wcieleniami japońskiej konsoli, skosztować Xboksa i Switcha. Ostatecznie najbardziej lubi PC, a ostatnio nawet i granie w chmurze. Królują u niego FPS-y, gry akcji nieczęsto górujące nad filmami i tytuły wyścigowe, które podobno #nikogo. Święta Trójca gamingu? Pierwsze Modern Warfare, seria Mass Effect i Uncharted. Bez tego nic nie miałoby sensu. Poza grami lubi planować kolejne podróże i chwytać za aparat fotograficzny podczas meczów piłki nożnej.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie