Grzegorz Rosa

Człowiek niewielu talentów i wielu wad, ale podobno umie grać w gry…

1 komentarz

Gry, które wygrały z Cyberpunk 2077 w tym roku

Najnowsza produkcja CDPR jest chwalona na całym świecie. Ale nawet ogromny hype nie pomógł jej zdobyć 1. miejsca w serwisie Metacritic.

Jestem niemal pewny, że Cyberpunk 2077 stał się najdroższą grą w historii branży game-dev, wyprzedzając dotychczasowego rekordzistę GTA V (265 milionów dolarów). W samym 2020 studio wydało na produkcję gry ponad 100 mln. dolarów, gdzie połowę budżetu przeznaczono na kampanię marketingową. Jednak nawet największy budżet nie jest gwarancją jakości i podziwu w oczach krytyków oraz graczy.

CDPR wykonało swój plan minimum, uzyskując w serwisie Metacritic 91/100 punktów. To bardzo dużo, ale według recenzentów nie jest to wcale najlepsza gra wydana w 2020. Cyberpunk 2077 przegrał aż z 5 innymi tytułami. Poniżej prezentuję krótką listę zwycięzców 2020…

Demon’s Souls (PS5 92/100)

  • Pierwszym pogromcą Cyberpunk 2077 okazał się remake gry sprzed 11 lat. Tytuł ekskluzywny na PS5 to spełnienie marzeń dla fanów soulslike. W pełni odzwierciedla „duchowość” oryginału, ukazując zalety i zarazem jego wady. Recenzenci zgodnie przyznają, że jest cholernie satysfakcjonujący na każdej płaszczyźnie. Choć pod kątem graficznym Demon’s Souls przeżył głęboką operację plastyczną, tak jednak rdzeń rozgrywki pozostał nienaruszony.

HADES (PC 92/100, Switch 93/100)

  • Jak to się stało, że niezależny indyk rogue-like ze stosunkowo małym budżetem i zerową reklamą przeskoczył giganta? Powodów jest podobno bardzo wiele, o których nie omieszkali powiedzieć recenzenci. Hades należy do bardzo wąskiego grona gier regrywalnych – oferuje mnogość rozwijania postaci i rozwiązywania problemów w starożytnym świecie. Laury spływają również pod adresem jej fabuły, postaci, oryginalnej muzyki i kreski. Jak podkreślił to jeden z redaktorów: wraz z postępem gry Hades coraz mocniej obrasta w piórka.

Half-Life: Alyx (PC 93/100)

  • Cyberpunk 2077 chyba od początku był skazywany na pożarcie przez nową odsłonę Half-Life. Jakby nie patrzeć to była walka nowej marki z głęboko zakorzenioną serią gier. I nie mówimy tu tylko o kolejnej grze z popularnymi motywami, a czymś całkiem rewolucyjnym. Valve zaryzykowało idąc w kierunku VR i… finał tej historii już dawno poznaliśmy. To najlepsza gra wykorzystująca urządzenia do wirtualnej rzeczywistości. Myślę, że gdyby twórcy wykonali ją w tradycyjny sposób, to zobaczylibyśmy w serwisie z ocenami o wiele wyższą średnią.

The Last of Us Part II (PS4 93/100)

  • Naughty Dog swoją grą podzieliło fanów na dwa obozy. Jedni twierdzą, że to arcydzieło gamingu i najlepsze zwieńczenie życia dla PS4. Inni zaś nie boją się używać mocniejszych słów, wręcz krytykując twórców za przesadną brutalność lub historię, która nie spełnia oczekiwań graczy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że gier nie robi się, by zadowolić wszystkich, a po to, by przedstawić swoją wizję świata. I dokładnie to docenili recenzenci, chwaląc naturalizm, dramatyzm chwil i różnorodność emocji, jakich dostarcza przygoda Ellie.

Persona 5 Royal (PS4 95/100)

  • Moim zamiarem było nie wspominać o grach, które wyszły już wcześniej i w 2020 zostały wzbogacone tylko o nową zawartość, bo lista byłaby niezbyt sprawiedliwa wobec Cyberpunk 2077. W tym przypadku postanowiłem zrobić wyjątek, przez wzgląd na 1. miejsce w rankingu Metacritic. Najwyższą pozycję okupuje od dłuższego czasu Persona 5 w wersji Royale. Z wypowiedzi niektórych recenzentów padają słowa, że to arcymistrzowski jRPG, w najlepszej możliwej wersji. Zawdzięcza to m.in. nowym postaciom w grze, które mają wpływ na przebieg całej rozgrywki.

Nie podoba Wam się, że Cyberpunk 2077, mimo swoich zalet, nie został tak doceniony jak pozostałe gry? Pamiętajcie, że przedstawiciele mediów w nieco inny sposób oceniają produkcje i ich słowa nie zawsze będą odpowiadać ocenom wystawionym przez ogół graczy.

Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się