Akcje CD Projekt spadają

Wartość akcji CD Projekt mocno spadła. Co dalej?

0 komentarzy

Akcje firmy CD Projekt pikują. Komunikaty ogłoszone 30 marca odnośnie planów rozwoju firmy, nie przyniosły oczekiwanego efektu.

Ogłoszenie wczorajszej strategii przez CD Projekt nie spotkało się z nazbyt ciepłym odzewem ze strony inwestorów. Kacper Korpń z Trigona DM, ocenił strategię negatywnie. Zarzucił jej m.in., że nie jest sprecyzowana w czasie (źródło):

Jest w naszym odczuciu mocno ogólnikowa i pokazuje tylko krótkoterminową perspektywę produktową, która powinna być dla rynku rozczarowaniem. Brakuje płatnego dodatku do „Cyberpunka 2077” w tym roku, nie ma zapowiedzi co do powstawania wersji online jako oddzielnego produktu, ani odniesienia liczby projektów w dłuższym terminie do założeń programu motywacyjnego

Akcje CD Projekt: wczoraj, dziś i jutro

Analitycy z Credit Suisse wypuścili raport dotyczący CD Projektu. Obniżono w nim rekomendację dla CD Projektu z oceny neutralnej, do poziomu poniżej rynku. Warto wspomnieć też o rekomendacji dla akcji wydanej przez Barcalys (brytyjska firma holdingowa). Mianowicie Nick Dempsey, będący analitykiem tego banku, wycenił akcje na 165 zł. Doszło więc tym samym do obniżenia wcześniejszego szacunku z poziomu 185 złotych (źródło).

Obecny poziom akcji wynosi mniej niż 200 zł. Podobna sytuacja miała miejscu w marcu 2019 roku. Straty zostały wówczas nadrobione, a na dzień przed premierą Cyberpunka 2077 akcje kosztowały 440 zł. Obecnie spółka mierzy się ze spadkiem z wartości 47 miliardów złotych do około 20 miliardów.

Można zastanawiać się czy przejęcie nowego studia (więcej informacji w tym miejscu), wpłynie długofalowo na sytuację finansową spółki.

Przypominamy, że Adam Kiciński będący prezesem zarządu CD Projekt, poinformował, że firma stawia sobie trzy główne cele, które zamierza zrealizować:

  • tworzenie rewolucyjnych gier RPG, trafiających do serc ludzi
  • zaliczenie CD Projektu do trójki najbardziej uznawanych producentów
  • zapewnienie markom studia trwałego miejsca w globalnej popkulturze.

Priorytetem dla studia nadal ma pozostać tworzenie gier dla pojedynczego gracza. Niemniej widząc potencjał Wiedźmina oraz Cyberpunka, firma chce go wykorzystać na innych polach i w zupełnie nowych formatach. Celem jest stworzenie warunków, które wprowadzą postacie z popularnych marek do świadomości kolejnych grup konsumentów.

W roku 2021 CD Projekt planuje natomiast wydać nowe patche i aktualizacje do Cyberpunka 2077, wypuścić darmowe DLC i przygotować wersję dedykowaną najnowszej generacji konsol. W kontekście Wiedźmina mowa zaś o rozwoju Gwinta, czy też rozbudowaniu gry mobilnej The Witcher: Monster Slayer.

Bartłomiej Balcerzak

Miłośnik staroszkolnych gier RPG takich jak Baldur's Gate czy Planscape Torment a jednocześnie nowszych przedstawicieli tego gatunku z Mass Effectem na czele.
Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się