Baldur’s Gate 3 premiera – najważniejsze informacje

Baldur's Gate 3
Newsy PC Premiery gier PS5

Wielkimi krokami zbliża się premiera Baldur’s Gate 3. W ciekawie zapowiadające się klasyczne RPG zagramy już 3 sierpnia, zatem specjalnie dla was zebraliśmy wszystkie informacje o grze w jednym miejscu.

Spis treści:

 1. Premiera Baldur’s Gate 3 to wielkie wydarzenie
 2. Baldur’s Gate 3 premiera – jaka będzie z optymalizacja?
 3. Wymagania sprzętowe Baldur’s Gate 3
 4. Premiera dużo namiesza!
 5. Opinia o grze Baldur’s Gate 3

Najnowsza produkcja belgijskiego Larian Studios (twóców m.in. Divinity: Original Sin) już za kilka dni wyjdzie z early accessu. W najbliższy czwartek na własnej skórze przekonamy się, czy w trzeciej części kultowej serii wciąż obecny jest duch oryginału. Gracze jeszcze w fazie wczesnego dostępu docenili tytuł, erpeg może się pochwalić ponad 63 tysiącami pozytywnych opinii na Steam! Choć deweloperzy udostępnili tylko pierwszy akt i stanowi on jedynie przedsmak pełnej gry, to zapewnia kilkadziesiąt godzin rozgrywki. Przyjrzyjmy się bliżej, co mają do zaoferowania nadchodzące Wrota Baldura.

Naszą epicką przygodę rozpoczynamy od stworzenia bohatera w rozbudowanym kreatorze postaci. Wodze fantazji możemy popuścić, wybierając spośród 11 ras, dzielących się na 31 podras. Decydująca dla rozwoju naszego awatara będzie dobrana klasa. Tych przygotowano aż 12, które następnie rozbito na 46 podklas. Kluczowe jest także pochodzenie naszego herosa, bowiem grając zgodnie z charakterem swojego śmiałka zyskamy punkty inspiracji – te pozwalają nam powtórzyć rzut kością.

Premiera Baldur’s Gate 3 to wielkie wydarzenie

Baldur's Gate 3

Skoro jesteśmy przy rzucaniu kośćmi, należy przypomnieć, że Baldur’s Gate 3 jest licencjonowanym tytułem systemu Dungeon & Dragons. Bazuje na zmodyfikowanej 5. edycji podręcznika, w związku z czym większość akcji, takich jak obliczanie zadanych obrażeń, czy szansa na otwarcie wytrychem zamka, jest obliczana na podstawie wyniku rzutu kością k20 (dwudziestościenną).

Warto wspomnieć, że nadciągające RPG to gigantyczna, pełnowymiarowa gra typu „triple A”. Według twórców ukończenie głównego wątku ma zająć około 100 godzin. Jednak miłośnicy zaglądania w każdy zakamarek wydłużą ten czas do ponad 200 godzin. Niedawno dowiedzieliśmy się, że historia może zakończyć się na 17 tysięcy sposobów. Na jej potrzeby nagrano ponad 170 godzin przerywników filmowych (to więcej niż całe 8 sezonów Gry o Tron!). Scenariusz Baldur’s Gate 3 liczy 2 miliony słów, a nagrane dialogi są dłuższe niż cała saga Władcy Pierścieni.

Baldur’s Gate 3 premiera – jaka będzie z optymalizacja?

Baldur's Gate 3

Ogrom zawartości przełoży się na ilość miejsca, jaką Wrota Baldura zajmą na dysku. Trzeba będzie zabezpieczyć sobie 150 GB wolnej przestrzeni, zaś wymagania sprzętowe nieco wzrosły od debiutu w early accessie. Aktualnie wymagania sprzętowe prezentują się następująco.

Wymagania sprzętowe Baldur’s Gate 3

Minimalna specyfikacja komputera:

 • Procesor: Intel Core i5-4690 / AMD FX-8350
 • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 970 4 GB / AMD Radeon RX 480 4 GB
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Miejsce na dysku: 150 GB
 • System operacyjny: Windows 10 64-bit

Konfiguracja zalecana:

 • Procesor: Intel Core i7-8700K / AMD Ryzen 5 3600
 • Karta graficzna: Nvidia GeForce RTX 2060 Super 6 GB / AMD Radeon RX 5700 XT 8 GB
 • Pamięć RAM: 16 GB
 • Miejsce na dysku: 150 GB
 • System operacyjny: Windows 10 64-bit

Jak widać, aby powrócić do Zapomnianych Krain, nie potrzebujemy szczególnie mocnego zestawu, bowiem do zabawy wystarczy blisko dziesięcioletni sprzęt. Biorąc pod uwagę, że oprawa audiowizualna gry prezentuje się nad wyraz okazale, miejmy nadzieję, że jej stan techniczny pozwoli bezproblemowo cieszyć się produkcją na premierę gry Baldur’s Gate 3.
Jedynie posiadacze Xboxów muszą uzbroić się w cierpliwość. Ze względu na problemy przy implementacji split screena na Series S, Belgowie musieli opóźnić premierę na tej platformie.

Balur’s Gate 3 ostatnio wzbudziło niemałe kontrowersje, kiedy okazało się, że w grze pojawi się m.in. opcja romansowania z druidem w swojej zwierzęcej formie. Jednak jak podkreślają twórcy, podejście do wątków miłosnych jest na tyle dojrzałe, że podczas sesji motion capture aktorom na planie towarzyszył koordynator intymności. Ponadto dowiedzieliśmy się, że w trakcie naszej przygody ujrzymy interaktywne tortury, czy bogate w szczegóły miejsca brutalnych zbrodni. Naszym oczom ukarzą się takie sceny jak wypatroszona kobieta z odsłoniętymi wnętrznościami, czy wypływający z czaszki mózg.

Premiera dużo namiesza!

Baldur's Gate 3

Z wartych uwagi ciekawostek ujawniono, że będzie można rzucać mniejszymi kompanami, takimi jak gnomy, bądź niziołki. Tytuł będzie można w całości przejść w trybie kooperacji. Sam już nie mogę się doczekać, żeby robić akcje w stylu kultowej sceny z Władcy Pierścieni. Co ważne, developerzy zapewniają, że na odkrycie wszystkiego, co przygotowali dla nas twórcy, konieczne będzie nawet 12-krotne przejście gry. Ze względu na rozbieżności buildów oraz nową zawartość, pełna wersja Baldur’s Gate 3 nie będzie kompatybilna z wczesnym dostępem i trzeba będzie ponownie pobrać całą zawartość na dysk.

Opinia o grze Baldur’s Gate 3

Jeżeli chodzi o mnie, to zabawę zacznę jako paladyn smoczej krwi (dragonborn) z pogodnym charakterem. Przy drugim podejściu, spróbuję mroczniejszej ścieżki, kierując niecnym półorkiem o nieczystych intencjach. A jak Wy, nasi czytelnicy zapatrujecie się na nowe Wrota Baldura? Macie już zaplanowane, kim będziecie grali, a może już sprawdziliście, jak wypada wczesny dostęp? Dajcie znać w komentarzach!

Premiera Baldur’s Gate 3 odbędzie się w przyszłym tygodniu, w czwartek 3 sierpnia o godzinie 17:00. Produkcję zakupicie zarówno na Steamie, jak i na pozbawionym zabezpieczeń DRM, polskim GOG-u. Natomiast na konsoli PlayStation 5 zadebiutuje 6 września.

Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie