Aktualizacja PlayStation 5 zmniejsza głośność czytnika Blu-ray

Najnowsza aktualizacja PS5 znacznie wycisza działanie czytnika. Sprawdziliśmy!

0 komentarzy

Po naszym teście jasno stwierdzamy, że najnowsza aktualizacja PS5 21.01-03.00.00.38 sprawia, że granie przy użyciu płyty jest bardziej komfortowe.

14 kwietnia ukazał się nowy soft do PlayStation 5, który dodaje nowe funkcje i poprawia kilka błędów. Pełną listę zmian znajdziecie w tym miejscu. Natomiast nas najbardziej zastanawiało, czy faktycznie udało się wyciszyć działanie konsoli przy użyciu nowej wersji oprogramowania? Otóż tak, przynajmniej w aspekcie związanym z czytnikiem Blu-ray.

Zrobiliśmy więc prosty test przy użyciu sonometru. Najpierw zmierzyliśmy głośność konsoli z płytą TLoU 2 w środku – urządzenie wskazywało około 52 dBA. Dość głośno, zresztą posiadacze PS5 na pewno mogą potwierdzić, że w momencie używania czytnika płyt, ten potrafi przeszkadzać. Płyta kręciła się zarówno będąc w menu głównym jak i oczywiście w trakcie uruchomienia gry.

Następnie zainstalowaliśmy oprogramowanie 21.01-03.00.00.38 i tutaj na początku poczuliśmy zawód bo sprzęt nadal był głośny, ale już tylko w menu głównym. W momencie odpalenia gry, ucichł i to znacząco bo do 42 dBA. Różnicę było od razu słychać.

Wygląda więc na to, że Sony zastosowało prosty trik – zmniejszyło obroty czytnika systemowo, kiedy dane z płyty nie wymagają większych operacji czy instalacji. Granie przy użyciu krążka w końcu stało się komfortowe.

Robert Ocetkiewicz

Fan wszelkiego rodzaju FPS-ów oraz wyścigów. Nie stroni również od gier sportowych i dobrych bijatyk w stylu Tekkena.
Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się