TOP 30 gier na pierwsze PlayStation

TOP 30 gier PS1
Publicystyka

Jakie tytuły uznawane były za najlepsze gry PS1? Nie ma uniwersalnego zestawienia, ale ja zaryzykowałem swoją reputację, by takie stworzyć.

W zamierzchłych czasach dinozaury królowały na lądzie, w morskiej toni jak i w powietrzu, by raptem zniknąć. Historia ta wydarzyła się również w przestrzeni gier, na legendarnej konsoli PlayStation. Niczym ogromne bestie ustąpiły miejsca nowemu gatunkowi, a raczej generacji, pozostawiając po sobie wyłącznie ślady swojego istnienia.

Pozwólcie, że uhonoruje te z największym odciskiem wyrytym w mojej pamięci, by i w Waszej przetrwały dłużej niż do premiery Wiedźmina 4, w którego – nie chwaląc się – grałem już przez sen.

Najlepsze gry PS1 – TOP lista oldschoolowych przebojów

1. Gran Turismo 2

Najważniejsza gra wyścigowa na wyłączność PSX, koniec i kropka. W stosunku do niedawno wydanego Gran Turismo 7, uznamy „dwójeczkę” za rozpikselowanego potworka, lecz mówimy o 23 latach różnicy. W tamtym czasie to było coś – ponad 600 licencjonowanych samochodów do przetestowania, podział na 2 rodzaje tras (asfaltowe i rajdowe) z odmienną specyfiką zachowania samochodów podczas jazdy. Pod względem grafiki też miała swoje smaczki, gdzie tym głównym był nowoczesny system oświetlenia samochodów.


2. Tenchu: Stealth Assassins

Możemy się śmiać i jednocześnie płakać, bo większość gier o ninja, to typowe slashery, czyli nijak mające się do genezy japońskich służb specjalnych, tradycyjnej walki w cieniu. Dlatego codziennie z kurzu powinniśmy wycierać pudełka z Tenchu: Stealth Assassins. Skradankowy charakter gry dopasowano do realiów tejże sztuki wojny – ninja był doskonałym zabójcą z ukrycia, więc każde od tego odstępstwa były regulowane przez dość wysoki poziom trudności.


3. Tony Hawk Pro Skater 2

Przy tytule tej gry sportowej należałoby dużymi literami dopisać: KLASYKA. Nawet jeśli ktoś nie wiedział z czym się je deskorolkarstwo, co to truck lub rampa, to i tak grał w Tony Hawk Pro Skater 2 – byłem w podobnym położeniu. Wariacki poziom grywalności zapewniały najróżniejsze ewolucje na desce, tzw. combosy, czy trudno osiągalne specjały. Oglądanie ich na ekranie wywoływało skalę satysfakcji podobną do tej, gdy w Dark Souls, po kilku godzinach powtarzania, wreszcie zabija się bossa.


4. Parasite Eve

Studio Square powołało do życia kilka naprawdę świetnych IP (o kilku wspomnę w dalszej części zestawienia). Ale zdajecie sobie sprawę, że tylko raz wkroczyli do gatunku survival-horror? Co jeszcze bardziej zaskakujące, Parasite Eve okazało się grą – jak na lata 90. – fenomenalną. Skrzętnie połączono w niej mechaniki jRPG-owe z grą akcji. Nadto korzystała z turowego systemu walki, który po raz pierwszy pozwalał przemieszczać się swobodnie w trakcie starcia, aż do czasu wskazania komendy akcji.


5. Tomb Raider

Do dziś główna bohaterka Tomb Raider uznawana jest za jedną z najseksowniejszych. Jakkolwiek trudno odmówić jej urody, to trzeba sobie powiedzieć, że była czymś więcej niż tylko obiektem westchnień. Lara Croft wprowadziła gry przygodowe na nowy poziom zabawy dzięki połączeniu elementów logicznych z platformowymi. Także odcisnęła piętno na rozwoju zaawansowania graficznego, projektowania lokacji i produkcji animacji ruchu postaci. Zwyczajnie była kamieniem milowym i wzorem dla przyszłych gier.

Promocje

Zobacz wszystkie
Udostępnij:

Prawdziwy Gracz poleca się do polubienia

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie