TOP 10 gier lat 90. Co to były za czasy!

TOP 10 gier lat 90. Co to były za czasy!
PG Exclusive Publicystyka

Jeśli tak jak część naszej redakcji zagrywaliście się w produkcje ubiegłego wieku, to zapraszamy do zerknięcia na top 10 gier lat 90.

Trzy dekady temu mielismy do czynienia z przełomowym czasem dla branży gier. To wtedy Nintendo poczuło poważny oddech konkurencji w postaci pierwszego PlayStation, a obok mieliśmy przecież jeszcze Segę z Saturnem. W końcu, to też w latach 90., powstało wiele wybitnych gier nadających kierunek rozwoju współczesnym hitom.

Zróbmy więc szybki przegląd najlepszych gier lat 90. Poniższy ranking powstał na podstawie ocen w serwisie Metacritic, czyli bazując na ocenach recenzentów z całego świata. Oczywiście nie ma co traktować poniższej listy jak wyroczni.

Zdajemy sobie sprawę, że wielu z Was wyróżniłoby inne gry. Dlatego tym bardziej jesteśmy ciekawi Waszych typów na najlepsze produkcje ubiegłego wieku. Dajcie konieczne znać w komentarzach, co według Was i dlaczego powinno znaleźć się na liście!

10. Diablo – premiera 1996 rok
Ocena Metacritic – 94/100

Pierwsze spotkanie ze światem Sanktuarium i miasteczkiem Tristram było przełomowym doświadczeniem. Diablo na dobre rozpowszechniło gatunek gier cRPG, wprowadzając i dopracowując jego elementy znane do dziś. Dzięki temu gra wciągała nomen omen jak diabli. Druga część, przez wielu uznawana za lepszą od „jedynki”, wyniosła grę na kolejny poziom, ale to już oddzielna historia.

9. Quake – premiera 1996 rok
Ocena Metacritic – 94/100

Lata 90. to rozkwit gier FPS. Wszystko dzięki rozwoju technologii 3D, która w końcu pozwoliła spojrzeć na akcję z oczu bohatera. Quake nie był co prawda tutaj pionierem, ale świetnie wykorzystał elementy znane z Wolfensteina, czy Hexena, tworząc własny klimat. Wyróżnikiem gry było jednak tempo prowadzonej rozgrywki. Szybka akcja spodobała się graczom, a przemyślanie zaprojektowane poziomy, dostarczały masę frajdy podczas zmagań z graczami w sieci LAN. Tak, Quake stanowił zalążek dla dzisiejszych zmagań w internecie.

8. Metal Gear Solid – premiera 1998 rok
Ocena Metacritic – 94/100

Kolejna przełomowa gra na naszej liście, ale nie pierwsza z przygodami Solid Snake’a. Jednak to Metal Gear Solid był tą odsłoną, która wypromowała znaną do dziś postać, a przede wszystkim, przyczyniła się do rozwoju gier skradankowych. Bez pierwszego MGS-a z pewnością mało kto spojrzałby na Syphon Filter, czy późniejszego Hitmana. Kto wie też, czy Assassin’s Creed wyglądał by tak jak obecnie? Skradanie i cicha eliminacja przeciwników, to jednak nie wszystko, co wyróżniało Metal Gear Solid. Pierwsze skrzypce grała tutaj fabuła, w którą gracze zostali wciągnięci niemal do pierwszych sekund od odpalenia PSX-a. Zresztą sprawdźcie sami powyższy filmik.

Promocje

Zobacz wszystkie
Udostępnij:

Prawdziwy Gracz poleca się do polubienia

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie