PS Plus masowo traci subskrybentów. Milionowe spadki od premiery nowej wersji usługi

PS Plus z milionowymi spadkami użytkowników od premiery nowej wersji
Newsy PS4 PS5

Odkąd zadebiutował nowy PS Plus, usługa straciła niemal 2 mln użytkowników. Sony zwala winę za to m.in. na „wychodzenie na zewnątrz”, ale na przychody i tak nie może narzekać.

Nowy PS Plus to wiele zmian w stosunku do popularnej w wielu ostatnich latach usługi od PlayStation. Firma postanowiła rzucić rękawicę Xbox Game Pass i choć nie ma co spodziewać się premierowych hitów, posiadacze abonamentu i tak mogą się cieszyć. Od czerwca mają przecież dostęp do bogatych bibliotek gier retro, niedawnych hitów albo darmowe gry do odebrania co miesiąc.

Niestety Sony nie może się cieszyć wielkim sukcesem. Być może nowa wersja ich flagowej usługi nie została przyjęta aż tak ciepło, jak sami się tego spodziewali. Jak donosi serwis VGC, ostatni kwartalny raport finansowy firmy (z danymi m.in. od premiery „nowego” Plusa) pokazuje bardzo widoczny spadek liczby użytkowników. Wychodzi na to, że to już trzeci kwartał z tak zauważalnym spadkiem.

Spadki subskrybentów PS Plus

Wcześniej liczba użytkowników PS Plus wynosiła 47,3 mln, a teraz to 45,4 mln graczy. I tak sporo, jasne, ale zauważalnie mniej – o 1,9 mln klientów. Co ciekawe, spadła również liczba aktywnych użytkowników PS Network. Tutaj również widoczny jest spadek na poziomie 2 mln. Wedle VGC, to najgorsze wyniki odkąd Sony zaczęło raportować o takich danych (czyli od 2020 roku).

Więcej osób wychodzi teraz na zewnątrz, a my jeszcze nie wyszliśmy z negatywnych cykli. Sprzedaż PS4 i oprogramowania firm trzecich również była dość powolna, a sprzedaż tytułów katalogowych również spadała.

– wyjawia CFO Sony, Hiroki Totoki

Podkreśla on również, że firma nie robiła „agresywnej reklamy” oraz mniej premiery, w tym także gier od zewnętrznych producentów. Jego zdaniem sytuacja w najbliższym okresie będzie o wiele lepsza, głównie za sprawą premiery Call of Duty: Modern Warfare II oraz God of War Ragnarok. Warto przy okazji zaznaczyć, że przychody Sony z usług sieciowych wzrosły w ostatnim kwartale o 10%.

Liczba kont abonenckich PlayStation Plus na koniec września spadła o 4% w stosunku do końca czerwca i wyniosła 45,4 mln kont. Widzimy, że spadek ten wynika z większego, niż oczekiwano spadku zaangażowania użytkowników wśród użytkowników PlayStation 4 (PS4). Z drugiej strony, wskaźnik subskrybentów PS Plus wśród użytkowników PlayStation 5 (PS5) pozostaje na poziomie znacznie wyższym niż w przypadku PS4. Wkładamy jeszcze więcej wysiłku w przyspieszenie eksploatacji sprzętu PS5, aby odzyskać to zaangażowanie użytkowników w przyszłości.

– dodaje Sony w odpowiedzi do VGC

God of War Ragnarok to faktycznie wielka premiera, więc w najbliższym czasie liczba użytkowników z pewnością wzrośnie. Pytanie – czy wystarczająco?

Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie