polskie gry aktorzy hollywood

Grzegorz Rosa

Człowiek niewielu talentów i wielu wad, ale podobno umie grać w gry…

0 komentarzy

Polskie gry z aktorami z Hollywood – te gwiazdy skusiły się na polskie złoto

W naszych rodzimych grach Keanu Reeves nie był jedyną gwiazdą z importu. Oto najważniejsze polskie gry z aktorami z Hollywood, których możemy zobaczyć lub tylko usłyszeć.

Czy dobry produkt sprzedaje się sam? O jego wartości ma stanowić jego jakość i unikalność, które to są przecież najważniejszymi cechami, choćby w grach. Może takie zasady panują w utopii wymyślonej przez mało rozgarniętych deweloperów, bo w rzeczywistości swoistym Jokerem w talii jest reklama. Nie tylko taka rzucona w eter internetu, w ramach trailera czy oficjalnych komunikatów. Kiedy siłą nośną nie może być renoma firmy ani ugruntowana pozycja marki, twórcy korzystają z twarzy i/lub głosu rozpoznawalnych osób z gotową bazą fanów – co oczywiście nie wyklucza obecności gwiazd w projekcie, rozumianej jako dodatkowej zalety.

Studia deweloperskie od dawna praktykują ten model autopromocji gier, nawiązując współprace z osobistościami z Hollywood wpisującymi się w gatunek, napisaną postać i oczekiwane zasięgi. To rzecz jasna wiąże się z większymi kosztami, aniżeli zatrudniając kogoś z ulicy, więc takowe zlecenia podpisywano najczęściej przy dużych, zagranicznych projektach. Oto przykłady:
– Rockstar Games przy okazji GTA Vice City (Ray Liotta, Dennis Hopper, Burt Reynolds, Tom Sizemore),
– Bioware i Mass Effect (Tricia Helfer, Martin Sheen, Carrie-Anne Moss, Keith David, Ivonne Strahovski),
– Kojima Production i Death Stranding (Norman Reedus, Lea Seydoux, Mads Mikkelsen)
– Quantic Dream i Beyond: Two Souls (Elliot Page, Willem Dafoe)

A co w Polsce? Gdyby spojrzeć w przeszłość, nie mieliśmy aż tak wielu ambitnych gier z ogromnym budżetem. Korzystano z usług aktorów, lecz tych lokalnych i z mniejszą sławą. U nas raczej dominowała tradycyjna reklama i wiara we własne umiejętności. Niemniej w historii polskiego gamingu kilka już razy mogliśmy zobaczyć w obsadzie aktorów z wyższych sfer. Niektórzy udzielili tylko swego głosu, inni dali się nawet namówić na kompletne przeniesienie ciała do środowiska gry. Pozwólcie zatem, że przedstawię Wam krótką listę polskich gier z zagranicznymi aktorami, których prawdopodobnie kojarzycie z hollywoodzkich produkcji…

Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się