PlayStation pozwane na 5 miliardów funtów. Wszystko przez ceny gier w PS Store

PlayStation Showcase 2021 - gry
Newsy PS4 PS5

PlayStation ma mały kłopot. Grupa klientów z USA postanowiła pozwać Sony za zawyżanie cen gier wydawanych w sklepie PS Store.

Jak podaje Sky News, działaczka na rzecz praw konsumentów Alex Neill złożyła pozew przeciwko Sony, w którym oskarża firmę o „zdzieranie z ludzi pieniędzy” w cyfrowym sklepie PS Store. Neill twierdzi, że gracze z Wielkiej Brytanii przepłacili o łącznie ponad 5 miliardów funtów w ciągu ostatnich 6 lat i domaga się, aby gigant gamingu zwrócił graczom „nadprogramowo wydane” pieniądze. Sprawa ma dotyczyć około 9 milionów osób, a każda z nich ma mieć szansę na otrzymanie od 67 do 562 funtów zadośćuczynienia.

Podejmując działania prawne, staję w obronie milionów Brytyjczyków, którzy nieświadomie zostali obciążeni nadmiernymi kosztami. Uważamy, że Sony nadużyło swojej pozycji i zdziera z klientów. (…) Działania Sony kosztują pieniądze miliony ludzi, którzy nie mogą sobie na to pozwolić, zwłaszcza gdy jesteśmy w środku kryzysu kosztów życia, a portfel konsumenta jest ściśnięty jak nigdy dotąd.

– powiedziała Alex Neill w rozmowie ze Sky News

Alex Neill twierdzi, że jednym z powodów, dla których (jej zdaniem) gracze są zmuszeni przepłacać, jest fakt, że Sony wykorzystuje swoją pozycję na rynku i bierze dla siebie 30% zysków z każdego sprzedanego w PS Store produktu. Problem w tym, że dokładnie taki sam procent biorą dla siebie platformy Steam, Xbox i App Store.

Pod koniec lipca oddalono inny pozew oskarżający Sony o monopolizację rynku. Sąd Okręgowy Północnego Dystryktu Kalifornii uznał, że powodowie nieskutecznie uargumentowali zarzuty wycelowane w PlayStation i nie byli w stanie udowodnić, że firma faktycznie dopuszcza się nieuczciwych działań.

Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie