Jan Žižka na pełnym zwiastunie. Ben Foster i Michael Caine w najdroższym czeskim filmie w historii

Jan Žižka na pełnym zwiastunie. Najdroższy czeski film w historii
Baza filmów Filmy Newsy Premiery/zapowiedzi

Pojawił się zwiastun Medieval – znanego też pod tytułem Jan Žižka – czyli filmu inspirowanego życiem wielkiego husyckiego dowódcy.

Najdroższy czeski film w historii zmierza do kin. Jan Žižka (w międzynarodowej dystrybucji – Medieval) otrzymał właśnie zwiastun, który powoli zarysowuje, na co poszedł budżet w wysokości pół miliarda koron (w 2018 roku ok. 23 miliony dolarów). Może nie jest to imponująca kwota w kontekście produkcji z MCU, lecz w czeskich warunkach to naprawdę ogromne pieniądze; już po zwiastunie widać zresztą, że całość zrealizowano z rozmachem.

W produkcji udział wzięli doskonali aktorzy z Hollywood i nie tylko: Ben Foster (w roli tytułowej), Sophie Lowe, Til Schweiger, Matthew Goode, William Moseley, a także Michael Caine. Międzynarodową obsadę wzbogacą oczywiście również Czesi, a wśród nich m.in. Karel Roden, Ondřej Vetchý, Marek Vašut, Jan Budař czy Viktor Krištof.

Tytuł opowie o Janie Žižce, dowódcy uznawanym za jednego z najwybitniejszych strategów wojskowych oraz za czeskiego bohatera narodowego. Urodzony ok. 1360 roku w Trocnovie walczył jako najemnik m.in. pod Grunwaldem – po stronie wojsko polsko-litewskich. Najbardziej wsławił się jednak udziałem w wojnach husyckich jako przywódca taborytów. Tam stosował innowacyjną jak na swoje czasy taktykę bitewną. Dziś uważa się, że vozová hradba – czyli formacja złożona z połączonych łańcuchami wozów – to swoisty pierwowzór znacznie późniejszych czołgów.

Czeską premierę filmu inspirowanego historią Jana Žižki zaplanowano na 8 września, zaś do kin w innych krajach wejdzie następnego dnia. Tymczasem – zobaczcie obiecany zwiastun:

Promocje

Zobacz wszystkie
Udostępnij:

Prawdziwy Gracz poleca się do polubienia