Insomniac Games zhakowane. Hakerzy wykradli dane firmy i gry Wolverine

Insomniac Games Spider-Man 2
Newsy PS5

W sieci pojawiła się informacja o ataku hakerskim na studio Insomniac Games. Hakerzy wykradli całą masę danych osobowych pracowników, jak również informacje na temat tworzonych projektów. Ich łupem padły również dane dotyczące nadchodzącej produkcji deweloperów, czyli gry Marvel’s Wolverine.

Hakerzy zaatakowali Insomniac Games

Twórcy tegorocznego hitu, czyli Marvel’s Spider-Man 2 padli ofiarą hakerskiego ataku. Złodziejom udało się zdobyć wiele informacji ze studia, m.in. sporo danych osobowych dotyczących pracowników. Wśród nich znalazły się skany dokumentów osobistych, a część z nich dotyczy osób, które nie są obecnie zatrudnione. Nie zabrakło również rzeczy związanych z grą, nad którą obecnie pracuje studio. Chodzi o tytuł z Wolverinem w roli głównej.

Na ten moment grupa hakerów nie ujawniła konkretnych screenów czy wycieków. Poinformowała jedynie o bogatych zasobach, które wpadły w ich ręce po ataku ransomware. Co będzie dalej z dokumentami i skradzionymi informacjami? Te stały się obiektem aukcji. Tak, to dość nietypowy sposób na wymuszenie opłacenia okupu.

Studio Insomniac Games zostało poinformowane o możliwości wylicytowania skradzionych zasobów. Cena wywoławcza zwala z nóg — to aż 50 Bitcoinów, czyli na ten moment ponad 2 miliony dolarów. Czy w takim wypadku studio zdecyduje się na wykupienie swoich danych? Paradoksalnie wydaje się, że niekoniecznie.

Rzadko kiedy tak wielkie firmy (a w tym wypadku stoi za nimi Sony) decydują się na granie w grę hakerów. Poza tym nigdy nie wiadomo, czy po opłaceniu żądania dane i tak nie zostaną upublicznione, lub sprzedane po raz kolejny. Mowa przecież nie tylko o skanach dokumentów osobistych, ale również o informacjach na temat nadchodzącej gry, która budzi ogromne emocje.

Studio w tym roku ma za sobą premierę dobrze ocenionej gry Marvel’s Spider-Man 2. Tytuł spotkał się z ciepłym przyjęciem graczy i recenzentów. Ku zaskoczeniu wielu nie otrzymał jednak ani jednej nagrody podczas tegorocznej gali The Game Awards 2023. Musiał uznać wyższość m.in. Baldur’s Gate 3 i Alana Wake’a 2.

Dawid Szafraniak
O autorze

Dawid Szafraniak

Redaktor
Pierwsze growe szlify zbierał jeszcze w erze PS1, aby później zapoznawać się z kolejnymi wcieleniami japońskiej konsoli, skosztować Xboksa i Switcha. Ostatecznie najbardziej lubi PC, a ostatnio nawet i granie w chmurze. Królują u niego FPS-y, gry akcji nieczęsto górujące nad filmami i tytuły wyścigowe, które podobno #nikogo. Święta Trójca gamingu? Pierwsze Modern Warfare, seria Mass Effect i Uncharted. Bez tego nic nie miałoby sensu. Poza grami lubi planować kolejne podróże i chwytać za aparat fotograficzny podczas meczów piłki nożnej.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie