Hasła nie będą potrzebne. Google, Apple i Microsoft wprowadzą zmiany w metodzie logowania

Google, Apple i Microsoft wprowadzę bezhasłowe uwierzytelnianie
Newsy Technologie

Google, Apple oraz Microsoft mają w planach zmianę metody weryfikacji użytkownika. W praktyce oznacza to, że możemy pozbyć się haseł.

W teorii wszyscy mamy ten temat opanowany, nieco gorzej jednak wychodzi z wdrożeniem tego w życie. Przedstawiciele trzech gigantów technologicznych doskonale zdają sobie sprawę z podejścia użytkowników do kwestii haseł. Z tego względu zamierzają połączyć siły i postawić na system, który wyeliminuje konieczność wpisywania loginu oraz hasła do danego konta.

Jako pierwsze o wdrożeniu bezhasłowego standardu uwierzytelniania FIDO poinformowało Google. System będzie obecny w Chrome, Chrome OS oraz na Androidzie. W ślad za spółką poszły Microsoft i Apple, przekazując, że użytkownicy ich platform również skorzystają z takiej możliwości. Logowanie będzie tu możliwe za sprawą zaszyfrowanego klucza uwierzytelniającego, który łączy urządzenie z serwerem. Aby dana witryna poprawnie zweryfikowała użytkownika, wystarczy, że odblokuje on swój telefon. W tym momencie do urządzenia zostaną przesłane wszelkie informacje niezbędne do uwierzytelnienia.

Współpraca trzech firm oznacza ponadto, że system FIDO będzie uniwersalny i stosowany wszędzie. Z tego względu użytkownik iPhone bez problemu będzie mógł zalogować się np. na komputerze z systemem Windows. Takie działanie sprawia też, że zaszyfrowane dane bez problemu wprowadzimy też na nowym urządzeniu – bez konieczności żmudnej i szczegółowej konfiguracji.

Nowa metoda będzie oczywiście bezpieczniejsza, jako że hasła i loginy nie będą już mogły wpaść w niepowołane ręce. Wpłynie to również na wygodę korzystania z poszczególnych urządzeń – nie będziemy musieli już pamiętać określonych danych logowania czy korzystać z menedżera haseł.

Promocje

Zobacz wszystkie
Udostępnij:

Prawdziwy Gracz poleca się do polubienia

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie