Epic Games odzyskało konto od Apple. Fortnite pędzi w kierunku iOS

Fortnite
Mobile Newsy

Czy pamiętacie, jak w ubiegłym tygodniu Epic Games straciło dostęp do konta programisty? Było to za sprawą Apple, jako że firma oskarżała drugą stronę o stosowanie nieodpowiednich praktyk i miała sporo wątpliwości. Ostatecznie udało się dojść do porozumienia, a w zasadzie został on wymuszony przez Unię Europejską na mocy prawa o walce z nadużywaniem pozycji dominującej na rynku. Tak, Fortnite zmierza na iOS – wreszcie!

Fortnite jednak dla iOS – Epic może działać

W zeszłym tygodniu informowaliśmy was o kolejnym rozdziale sporu pomiędzy Epic Games a Apple. Ta pierwsza firma dała znać, że jej konto programisty zostało zablokowane przez rynkowego giganta, co uniemożliwiało np. udostępnianie swoich gier na system iOS — mowa choćby o Fortnite. Apple wskazywało na masę wątpliwości wobec działań Epica, a ostatecznie chodziło o długo trwający konflikt. Jednym z jego powodów była m.in. próba ominięcia przez Epic 30-procentowych opłat.

Nie trzeba było długo czekać, aż sprawą zainteresują się ważne europejskie organy. W tym wypadku doszło do interwencji na szczeblu Unii Europejskiej. Tamtejsza komisja nakazała Apple wyjaśnienie sprawy, samemu chcąc ją dokładnie zbadać. Ostatecznie doszło do rozwiązania problemu, a konto programisty Epic Games musiało zostać odblokowane. Firma poinformowała o tym na swoim blogu, zwiastując, że wreszcie mogą już działać w temacie przenoszenia swoich gier na system mobilny.

Oceniamy również, czy działania Apple budzą wątpliwości co do ich zgodności z DSA (ustawą o usługach cyfrowych) i P2B (regulacją od platformy do biznesu), biorąc pod uwagę powiązania pomiędzy członkostwem w programie dla deweloperów a sklepem z aplikacjami, oznaczonym jako VLOP (bardzo duży sklep internetowy platforma).

UE

Nie chcę być jakoś specjalnie naiwnym, ale może to wreszcie przełom w sprawie? Życzyłbym sobie i graczom, aby ta saga wreszcie dobiegła końca. Zresztą, takich osób jest całkiem sporo. Mobilny Fortnite to przecież fajna sprawa.

Dawid Szafraniak
O autorze

Dawid Szafraniak

Redaktor
Pierwsze growe szlify zbierał jeszcze w erze PS1, aby później zapoznawać się z kolejnymi wcieleniami japońskiej konsoli, skosztować Xboksa i Switcha. Ostatecznie najbardziej lubi PC, a ostatnio nawet i granie w chmurze. Królują u niego FPS-y, gry akcji nieczęsto górujące nad filmami i tytuły wyścigowe, które podobno #nikogo. Święta Trójca gamingu? Pierwsze Modern Warfare, seria Mass Effect i Uncharted. Bez tego nic nie miałoby sensu. Poza grami lubi planować kolejne podróże i chwytać za aparat fotograficzny podczas meczów piłki nożnej.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie