David Warner nie żyje. Jego głosem przemawiał m.in. Jon Irenicus z Baldur’s Gate II

David Warner nie żyje. Aktor zmarł 5 dni przed 81. urodzinami
Filmy Filmy i seriale Newsy Newsy PC

Nie żyje David Warner, aktor znany nie tylko kinomanom, ale też graczom. Jego głosem przemawiał m.in. główny przeciwnik w Baldur’s Gate II.

Rodzina Warnera poinformowała, że zmarł w niedzielę 24 lipca po krótkiej chorobie. Miał 80 lat – w tym tygodniu obchodziłby kolejne urodziny.

Urodził się 29 lipca 1941 roku w Manchesterze w Wielkiej Brytanii. Karierę aktorską rozpoczął w latach 60., choć początkowo nie odnosił w niej wielkich sukcesów. Te przyszły z czasem – międzynarodową rozpoznawalność zyskał zaledwie kilkanaście lat później. W swojej długiej karierze zagrał m.in. w takich filmach jak Omen, Bandyci czasu, TRON, Star Trek V: Ostateczna granica czy Titanic. Pojawił się także w serialu Masada; tu rola przyniosła mu nagrodę Emmy dla najlepszego aktora drugoplanowego w miniserialu lub filmie telewizyjnym.

David Warner był również aktorem dubbingowym. Podkładał głos nie tylko w kreskówkach, ale i grach video. Jedną z najbardziej charakterystycznych postaci przemawiających jego głosem był Jon Irenicus w Baldur’s Gate II. To kolejna z ról, w których się specjalizował; dla wielu pozostanie jednym z najciekawszych brytyjskich złoczyńców.

Udostępnij: