“W zespole nie ma białych ludzi” przez “mikroagresję” – mówi twórczyni gry Black Panther i wywołuje burzę

Gra Black Panther:
Newsy PC PS5 Xbox Series

Jedna z twórczyń gry Black Panther, która powstaje w studiu Cliffhanger Games wywołała burzę. Internauci zarzucają jej rasizm i uprzedzenia.

Cliffhanger Games to studio, które obecnie należy do Electronic Arts i pracuje nad grą Black Panther osadzoną w uniwersum Marvela. Choć słowa jednej z deweloperek pochodzą jeszcze za czasów projektowania ich poprzedniego tytułu, teraz stały się internetowym viralem i zdobyły sporą popularność. Niestety, nie do końca oczekiwaną.

Black Panther powstaje w studiu bez białych?

Dani Lalonders to deweloperka pracująca w studiu Cliffhanger. Ich poprzednią pozycją była romantyczna visual novelka ValiDate, zwana również “Single z problemami w twojej okolicy”. Już wtedy o twórcach było głośno, gdyż rzekomo ukradli niektóre plansze ze zdjęć z Google’a. Teraz znów zbiera się wokół nich burza, tym razem związana z rzekomo “rasistowskimi” poglądami co najmniej jednej osoby z zespołu. Jej słowa pochodzą sprzed premiery ValiDate, lecz teraz zyskały “drugie życie”, gdy odkopał je internet.

Lalonders podkreśla, że w zespole (wtedy jeszcze liczącym nieco ponad 20 osób) nie ma osób o białym kolorze skóry. Twierdzi, że to przez “mikroagresję” białych i chęć stworzenia “bezpiecznego środowiska” w pracy.

W naszym zespole nie ma białych ludzi. Zrobiłam to, ponieważ chciałam stworzyć bezpieczne środowisko, a wiem, że najlepszym sposobem, aby środowisko było bezpieczne, jest przebywanie w pobliżu ludzi, którzy są tacy jak ja. Nie mówię, że biali ludzie tworzą niebezpieczne środowisko, mówię tylko, że czasami trudno jest pracować z białymi ludźmi, ponieważ czasami myślą, że coś jest w porządku, ale w rzeczywistości jest to mikroagresja.

– powiedziała w trakcie wywiadu

Teraz jej słowa krążą po internecie, a wielu graczy zarzuca twórców oskarżeniami o rasizm i uprzedzenia rasowe. “To jest k**** nieprawdopodobne!” – pisze YouTuber LegacyKillaHD, czym wtóruje mu wiele innych osób. “EA powinno się wstydzić” – twierdzą niektórzy. Warto zaznaczyć, że od momentu rozpoczęcia prac nad Black Panther, studio z pewnością znacząco się rozrosło. Aktualnie nie wiadomo, czy nadal w firmie obowiązuje taka sama polityka.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie