AMD Radeon Pro SSG – nowa karta graficzna za 9999 dolarów

Czerwona ekipa przedstawia prawdziwego potwora do obróbki grafiki.

Radeon Pro SSG nie jest dedykowany przeciętnym graczom, lecz stacjom roboczym i profesjonalistom, zajmującym się obróbką grafiki i multimediów. Możliwości sprzętu zaprezentowano na przykładzie obróbki filmiku w rozdzielczości 8K. Nowa karta poradziła sobie z tym zadaniem wyświetlając 96 klatek animacji na sekundę. Dla kontrastu pokazano inną konfigurację sprzętową (ponoć jedną z lepszych, choć specyfikacji nie podano), która tę samą pracę wykonała przy poziomie 17 fps-ów.


AMD Radeon Pro SSG bazuje na układzie graficznym Polaris 10 i co ciekawe, karta posiada dwa sloty na dyski SDD M.2 o łącznej pojemności 1 TB. Dzięki temu urządzenie otrzymuje szybki dostęp do dużej ilości danych bez opóźnień, co jest szczególnie ważne przy profesjonalnej obróbce multimediów.

Jak możecie się domyślić, AMD Radeon Pro SSG do tanich nie należy. Karta powinna być dostępna na rynku w wersji beta pod koniec tego roku jako zestaw deweloperski za 9999 dolarów. Ostateczna wersja sprzętu pojawi się w sprzedaży dopiero w roku 2017.

Karty graficzne Radeon dla graczy

AMD ujawniło w ostatnich miesiącach również karty, które są dedykowane graczom. Pod koniec czerwca na rynku zadebiutował model AMD Radeon RX 480, który jest pierwszą kartą producenta z rodziny Polaris (technologia 14 nm). RX 480 jest dostępny w dwóch wariantach – z 4 lub 8 GB pamięci GDDR 5 na pokładzie, która jest obsługiwana przez 256-bitowy interfejs.

Jednym z pierwszych YouTube’rów prezentujących benchmark urządzenia był Tech of Tomorrow, który sprawdził nową kartę od czerwonego zespołu na kilkunastu grach, poczynając od produkcji z 2013 roku (np. Crysis 3) a kończąc na najnowszych tytułach, obsługujących biblioteki DirectX 12 (np. Rise of the Tomb Raider).

Oczywiście możemy przy okazji zerknąć, jak wyniki AMD Radeon RX 480 prezentują się na tle innych kart tej firmy orz konkurencyjnych GeForce. Poniżej znajdziecie wszystkie materiały (pierwszy screen prezentuje konfigurację PC, na jakiej przeprowadzono test), a jeśli chcecie zobaczyć szczegóły techniczne dotyczące RX 480 oraz poznać cenę, zapraszamy do naszej wcześniejszej wiadomości.

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.

115 Shares
Share115
+1
Tweet