Wiedźmin 3 i poprzednie gry sukcesem! Sapkowski w to nie wierzył i nie chciał procentów od sprzedaży

Pisarz przyznaje, że firma CD Projekt proponowała dodatkowe pieniądze.

Andrzej Sapkowski to niezaprzeczalny twórca Wiedźmina, którego saga oraz opowieści o Białym Wilku stały się podstawą gier wideo wyprodukowanych przez CD Projekt RED.

Pisarz udzielił niedawno ciekawego wywiadu brytyjskiej redakcji Eurogamera, w którym przyznał, że nie wierzył, iż polskie studio osiągnie tak wielki sukces przy grach Wiedźmin. Wobec tego Sapkowski sprzedał prawa do wykorzystania postaci w grach za określoną kwotę, odrzucając propozycję CD Projekt dotyczącą ewentualnych procentów ze sprzedaży.

Byłem na tyle głupi, że z miejsca sprzedałem prawa. Zaoferowali mi procent od zysków, lecz powiedziałem, że żadnych zysków nie będzie, a pieniądze chcę teraz – wspomina Andrzej Sapkowski.

Obecnie pisarz zapewne pluje sobie w brodę, że zostawił wszystkie zyski ze sprzedaży Wiedźmina 3 i poprzednich części w rękach CD Projektu, lecz jak zaznacza, nie spodziewał się sukcesu wirtualnego Geralta.

Autor książek o Wiedźminie pokusił się przy tym o dobre słowa odnośnie gier zaznaczając że są zrobione bardzo dobrze, a deweloperzy zasługują na wszystkie korzyści, jakie dzięki niej wypracowali.

Miło słyszeć takie słowa po zeszłorocznych, kiedy to Sapkowski stwierdził…

Sapkowski o Wiedźminie 3 i wcześniejszych tytułach: „Gra narobiła mi mnóstwo smrodu i gó**a”

Andrzej Sapkowski jest cenionym na świecie autorem, któremu zawdzięczamy stworzenie Wiedźmina. Polscy deweloperzy mają natomiast – na zasadzie umowy z pisarzem – prawo do wykorzystania postaci w grach wideo, czego przykładem jest wiedźmińska trylogia, z ostatnim Dzikim Gonem na czele.

Osobiście cenię sobie i literaturę, i gry. Geralt to świetny bohater, którego losy poznałem najpierw na papierze, a następnie zupełnie inne przygody śledziłem na ekranie komputera. Stosunki Andrzeja Sapkowskiego z CD Projekt wydają się – delikatnie mówiąc – raczej chłodne, czego dowodem jest ostatnie wystąpienie pisarza podczas Polconu.

Warto obejrzeć i posłuchać, a jeśli interesuje Was jedynie wątek poświęcony grom, powinniście zacząć od 46 minuty, gdzie pada ważne pytanie o kasę. Pisarz twierdzi przede wszystkim, że książkowa saga nie zawdzięcza popularności grze, lecz jest zupełnie na odwrót. Dowiadujemy się również dlaczego – i są to słowa samego autora Wiedźmina – gra narobiła mnóstwo smrodu i gó**a (49 minuta materiału).

Szkoda, że tak świetna marka jak Wiedźmin nie może współistnieć w zgodzie na obu frontach…

Zapis z Polconu udostępnił na YouTube 狼Ōkami-Sama.

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.