Chcesz pozbyć się używanego PS4 lub Xbox One? Oto co musisz zrobić przed sprzedażą

0 komentarzy

Zanim pozbędziesz się konsoli PS4 lub Xbox One, przeprowadź backup danych, przenieś gry na zewnętrzny dysk lub dyski, a także przywróć ustawienia fabryczne.

Przed oddaniem lub sprzedażą konsoli warto zadbać o to, aby nie stracić ulubionych gier i danych, a także – co równie ważne – aby nie trafiły one do rąk nowego właściciela. W konsoli przechowujemy bowiem nie tylko gry i save’y, ale też wiadomości od znajomych i listę kontaktów. Raczej nikt nie chciałby, aby Xbox One czy PS4 trafiła do nowego właściciela w niewłaściwym stanie. Co zatem zrobić, aby sprzedać konsolę w stanie „domyślnym”? Wbrew pozorom nie jest to zbyt skomplikowane.

Przy okazji rada, o której nie wszyscy mogą pomyśleć. W czasie pandemii Covid-19, przed sprzedażą danego sprzętu, zdecydowanie warto wykonać dezynfekcję. Zaopatrz się w ściereczkę z mikrofibry czy specjalne chusteczki, a także odpowiednie żele lub pianki czyszczące. Często wszystko sprzedawane jest w jednym zestawie. Wirus w kontekście elektroniki to nie tylko złośliwe oprogramowanie. Co więcej, jeśli w ogłoszeniu czy na aukcji napiszesz, że konsola została zdezynfekowana, na pewno będzie to dobry argument dla kupujących – zwłaszcza w obecnych czasach. Działa to też w drugą stronę. Kupujesz używaną konsolę? Po otwarciu pudełka, dobrze ją wyczyść!

Skopiuj gry na zewnętrzny dysk

W większość obecnie dostępnych gier będziemy mogli grać zarówno na Xboksie Series X, jak i PlayStation 5. Nie wiemy jeszcze jak dobrze będą działać gry z obecnego Xboksa i PS4, niemniej jedno jest pewno: niektóre produkcje warto zachować i przetestować na najnowszych konsolach. Być może zyskają o wiele więcej kl./s, co sprawi, że rozgrywka stanie się o wiele przyjemniejsza. I być może zdecydujesz wtedy, że warto daną grę ukończyć raz jeszcze. Jeśli więc masz dysk zewnętrzny, warto podłączyć go do konsoli i skopiować tytuły, na których ci zależy.

Jak zabrać się za to zadanie? Na szczęście nie jest to skomplikowane.

Xbox One: potrzebny ci dysk zewnętrzny o wolnej powierzchni 256 GB lub większej. Podłącz go do konsoli, a następnie udaj się do Ustawienia -> System. Kolejno przejdź do Pamięć. Tam wybierz gry, które chcesz przenieść – możesz zaznaczyć wybrane lub wszystkie posiadane tytuły. Następnie przenieś lub skopiuj je na dysk zewnętrzny. Pamiętaj tylko, że jeśli wybierzesz funkcję przenoszenia, znikną one z głównego dysku konsoli.

PlayStation 4: w przypadku PS4 potrzebny będzie dysk o wolnej powierzchni min. 250 GB. Jest też możliwe, że będziesz musiał sformatować dysk zewnętrzny na PS4, aby działał on poprawnie – możesz to zrobić bezpośrednio z poziomu PS4, po podłączeniu go do konsoli. Kiedy dysk będzie już działał, udaj się do Ustawienia -> Pamięć masowa -> Pamięć masowa systemu. Wciśnij przycisk Opcje na gamepadzie i wybierz funkcję przenoszenia do pamięci masowej USB. Następnie wybierz gry, które chcesz przenieść i potwierdź zmiany.

Wykonaj kopię save’ów – najlepiej do chmury

Kolejna ważna czynność do przeprowadzenia, zanim sprzedasz starszą konsolę, to stworzenie backupu save’ów z dotychczasowych gier. Jeśli Xbox One był podłączony do internetu, nie będziemy mieć tutaj za dużo do roboty – wystarczy zalogować się do Xbox Live. Usługa automatycznie synchronizuje nasze dane. Dodatkowo wykorzystuje funkcję Smart Delivery, która – najprościej rzecz mówiąc – sprawi, że gry z obecnej generacji będą działać również na konsoli next-gen Xbox Series X/S. Microsoft zatroszczył się o to, aby przejście z jednej konsoli na drugą było możliwie najbardziej płynne i bezproblemowe. Odpowiednie dane do „grania międzygeneracyjnego” będą dostępne na koncie gracza.

W przypadku Sony czeka nas więcej pracy. Jak dotąd tylko niektóre gry doczekały się potwierdzenia ze strony developerów, że będą one międzygeneracyjne i save z PS4 zadziała na PS5. Wszystko jest tutaj w rękach twórców gier, a nie Sony. Mimo to warto się przygotować i skopiować save’y z ulubionych produkcji.

Jeśli mamy już konto PlayStation Plus, Sony pozwala zapisywać i przechowywać save’y z gier w chmurze. Możemy przesyłać je zbiorczo i automatycznie, lub indywidualnie – dla każdej wybranej gry.

To przydatna opcja, gdy zdarza się, że chcemy przywracać stany zapisu z poszczególnych gier. Możemy wtedy przesyłać save’y do chmury, grać w dany tytuł, a później przywracać save do poprzedniego stanu. Jest to mile widziane zwłaszcza wtedy, gdy dzielimy konsolę z innymi członkami rodziny lub znajomymi, a nie chcemy lub z jakiegoś powodu nie możemy zakładać odrębnych kont PSN. Aby skorzystać z tej funkcji, wystarczy wcisnąć przycisk menu na danej grze i wybrać funkcję Prześlij/pobierz zapisane dane. Następnie możemy przesłać lub pobrać dane z dysku internetowego (chmury). Dodatkowo w PS4 możemy przenieść dane na zewnętrzny nośnik USB.

Przywróć ustawienia fabryczne

Kiedy przeniesiemy już gry i save’y, pozostaje przywrócić konsolę do ustawień fabrycznych. Dzięki temu nowy właściciel będzie mógł zacząć z niej korzystać tak, jakby była nowa – dopiero co wyjęta z pudełka. A dodatkowo nie zyska dostępu do naszych danych i konta online.

Tutaj tylko jedna uwaga: zanim przywrócimy ustawienia fabryczne, upewnijmy się, że rzeczywiście wszystkie najpotrzebniejsze pliki zostały już przeniesione w inne miejsce. Po resecie przywrócenie danych jest praktycznie niemożliwe.

Jeśli mamy Xboksa One, sprawdźmy czy jesteśmy zsynchronizowani z Xbox Live i mamy połączenie z internetem. Będzie to gwarancja, że dane zostały zapisane i nie stracimy do nich dostępu po resecie. Następnie wciskamy przycisk Xbox i otwieramy ustawienia. Przechodzimy do System -> Informacje o konsoli i wybieramy opcję Zresetuj konsolę. Kolejno wybieramy polecenie Zresetować konsolę? i opcję Zresetuj i usuń wszystko.

W przypadku PS4 przechodzimy do Ustawienia -> Inicjacja. Znajduje się tam opcja przywracania ustawień domyślnych. Włączamy ją i usuwamy wszystko, wykonując pełny reset do ustawień fabrycznych.

W zależności od tego, jak dużo danych mamy na konsoli, przywracanie ustawień fabrycznych może potrwać nawet kilka godzin.

Grzegorz Kubera

Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się