Seksualizacja w grach nie ma negatywnego wpływu na graczy – wskazują nowe badania

Bayonetta 2 od Platinum Games
Newsy PC PS4 PS5 Switch Xbox Series XOne

Seksualizacja w grach to temat wielu dyskusji. Jedni uważają ją za szkodliwą, a inni przymykają oko na jej konsekwencje. Co na ten temat myślą eksperci?

Badania opublikowane na łamach Science Direct miały na celu wykazać czy seksualizacja w grach wideo ma negatywny wpływ na odbiorców, w tym biorąc pod uwagę efekty mizoginiczne i te związane ze zdrowiem psychicznym graczy.

Od dwóch dekad zajmuję się badaniem wpływu gier wideo na graczy, z czego większość dotyczy przemocy. Myślę, że większość ludzi pogodziła się z tym, że nie ma związku między brutalnymi grami wideo a agresją czy brutalną przestępczością. Jednak ludzie wciąż zadają wiele pytań dotyczących seksualizacji i tego, czy gry sprawiają, że mężczyźni są bardziej seksistowscy wobec kobiet, czy też kobiety doświadczają większego niezadowolenia z ciała i innych problemów związanych z samopoczuciem. Jest to znacznie mniejsze pole badawcze niż pole dotyczące przemocy, więc mieliśmy nadzieję, że uda nam się je nieco rozjaśnić.

– powiedział współautor badania Christopher J. Ferguson w rozmowie z PsyPost

Zespół badaczy przeprowadził analizę wielu badań. Piętnaście z nich dotyczyło postaw seksistowskich, w tym przemocy wobec kobiet, a dziesięć zajmowało się depresją, odbieraniem własnego ciała oraz lękami.

Seksualizacja w grach – wyniki badań

Autorki i autorzy badania udowodnili, że nie ma znaczących dowodów na to, że seksualizacja ukazywana w grach wideo może źle wpłynąć na osoby angażujące się w rozgrywkę. Metaanalizy nie wykazały, że gry mogą w znaczącym stopniu wpłynąć na to, jak gracze postrzegają ciała swoje i innych ludzi.

Ogólnie rzecz biorąc, „moralna panika” dotycząca gier wideo i seksualizacji jest dość mocno zgodna ze schematem „paint-by-numbers” debaty o grach wideo. Dużo hiperboli i moralnego oburzenia, ale bardzo mało dowodów na to, że gry wideo powodują jakąkolwiek „szkodę” dla graczy płci męskiej lub żeńskiej.

Oczywiście trzeba pamiętać, że to tylko jedne z wielu podobnych badań. Analizy dotyczące tematu seksualizacji w grach i wpływu tego zjawiska na społeczeństwo wciąż raczkują. Choć przedstawione powyżej badanie zdaje się dawać jasną odpowiedź, eksperci nadal przyglądają się temu, jak prezentacja postaci i ich zachowań w grach wpływa na ludzki umysł. Nie warto więc zamykać się na jedną „prawdę”.

Promocje

Zobacz wszystkie
Udostępnij: