Robert Ocetkiewicz

Z grami związany już prawie 20 lat, czyli od momentu, kiedy na polskim rynku królowały gry z bazaru, a Mario dostępne było jedynie na Pegasusie. Fan wszelkiego rodzaju wyścigów, bijatyk oraz gier sportowych. Nie stroni także od dobrych FPS-ów oraz strategii. W swojej karierze recenzował już na łamach Interii, Onetu i magazynu o grach PlayBox. Poza grami, miłośnik motoryzacji, który uwielbia dźwięk V8.

0 komentarzy

Jak podkręcić monitor i zwiększyć częstotliwość odświeżania obrazu?

Kilka cennych wskazówek.

Gracze coraz częściej zwracają uwagę na częstotliwość odświeżania obrazu w monitorach i chcą, aby ich monitory były w stanie wyświetlać jak największą liczbę klatek. Zakup monitora gamingowego to jedno wyjście z sytuacji, innym jest podkręcenie monitora. Jak to zrobić i co to daje?

Częstotliwość odświeżania obrazu monitora to parametr, który determinuje liczbę klatek, które w jednej sekundzie jest w stanie wyświetlić matryca monitora. Odświeżanie na poziomie 60 Hz oznacza, że w trakcie jednej sekundy monitor może wyświetlić maksymalnie 60 klatek na sekundę. Gdy komputer generuje większą liczbę klatek, niektóre klatki obrazu nie są wyświetlane w całości, gdyż monitor rozpoczyna proces rysowania kolejnych klatek. Powoduje to efekt powstawania poziomych linii na obrazie, które w trakcie dynamicznej rozgrywki powodują efekt przesunięcia obrazu, czyli tearingu.

Jeśli dysponujecie wydajnym komputerem generującym więcej niż 60 klatek na sekundę w grach, przyda Wam się panel o wyższej częstotliwości odświeżania. Dlaczego? Obraz jest po prostu płynniejszy. Więcej znaczy lepiej i nie dajcie sobie wmówić, że różnicy nie widać.

Możecie kupić niedrogi monitor dla graczy, oferujący odświeżanie na poziomie 144 Hz, ale możecie także… podkręcić dowolny monitor, który już macie! Podpowiadamy jak to zrobić. Dla najlepszych efektów warto korzystać z kabla DisplayPort, choć zadowalające efekty uzyskać można także na kablu HDMI.

Uwaga: proces podkręcania monitora jest bezpieczny, ale ustawienie zbyt wysokiej częstotliwości odświeżania obrazu może skrócić czas bezawaryjnej pracy Waszego urządzenia. Przeprowadzacie go na własną odpowiedzialność. Przed podkręcaniem zawsze sprawdźcie specyfikację swojego monitora i upewnijcie się, czy nie jest on już podkręcony fabrycznie.
Jak podkręcić monitor? Poradnik dla posiadaczy kart NVIDIA

Jeśli korzystacie z karty graficznej NVIDIA procedura podkręcenia monitora jest bajecznie prosta.

1. Kliknijcie prawym przyciskiem myszy na pulpicie i z menu wybierzcie „Panel sterowania NVIDIA”.
2. Na liście po lewej w sekcji „Wyświetlanie” kliknijcie na „Zmiana rozdzielczości”.
3. Kliknijcie na przycisk „Dostosuj”, a następnie „Utwórz rozdzielczość dostosowaną”.
4. Teraz zabawa sprowadza się do wpisania w polu „Częstotliwość odświeżania (Hz)” wartości wyższej niż domyślna. Wartością domyślną jest zazwyczaj 60 Hz. UWAGA: proponujemy zwiększać wartość o 5 Hz przed kliknięciem przycisku „Test”. Jeśli test zakończy się sukcesem, wartość możecie dalej podnosić. UWAGA nr 2: jeśli obraz zniknie, a monitor wyświetli komunikat „Out of range”, wystarczy nacisnąć przycisk Escape lub odczekać 15 sekund, by wrócić do poprzednich ustawień.

5. Po osiągnięciu satysfakcjonującej Was częstotliwości wyświetlone zostanie zapytanie o dodanie nowej rozdzielczości i częstotliwości do listy.
6. Po potwierdzeniu komunikatu na liście wyświetlone zostaną wszystkie zapisane wcześniej przez Was tryby. Zbyteczne można oczywiście usunąć.
7. Teraz wystarczy wybrać nową, wartość odświeżania z listy po prawej.
8. Zrestartujcie komputer.

Jak podkręcić monitor? Poradnik dla posiadaczy kart AMD

1. Kliknijcie prawym przyciskiem myszy na pulpicie i z menu wybierzcie „Ustawienia AMD Radeon” Kliknijcie na zakładkę „Ekran”.
2. Tutaj kliknijcie na „Ustawienia dodatkowe”.
3. W polu „Częstotliwość odświeżania (Hz)” wpiszcie wartość wyższą niż domyślna. Wartością domyślną jest zazwyczaj 60 Hz. UWAGA: proponujemy zwiększać wartość o 5 Hz przed kliknięciem przycisku „Test”. Jeśli test zakończy się sukcesem, wartość możecie dalej podnosić. UWAGA nr 2: jeśli obraz zniknie, a monitor wyświetli komunikat „Out of range”, wystarczy nacisnąć przycisk Escape lub odczekać 15 sekund, by wrócić do poprzednich ustawień.
4. Zapiszcie ustawienia.
5. Zrestartujcie komputer.

Po ustawieniu nowej rozdzielczości ekranu, udajcie się na stronę najpopularniejszego narzędzia testującego odświeżanie ekranu. Znajdziecie je pod adresem: http://www.testufo.com/#test=frameskipping. Po uruchomieniu testu powinniście zrobić zdjęcie monitora (nie zrzut ekranu!). Jeśli przesuwający się prostokąt zostanie uwieczniony w postaci kilku sąsiadujących ze sobą prostokątów – super. Jeśli pomiędzy prostokątami znajdują się przerwy, zmniejszcie częstotliwość odświeżania monitora i powtórzcie test.

Oczywiście istnieje droga na skróty do wyświetlania większej liczby klatek, jaką jest zakup monitora dla graczy, oferującego wysoką częstotliwość odświeżania. Jedną z najkorzystniejszych cenowo propozycji dostępnych w polskich sklepach jest monitor Lenovo Legion Y25F, oferujący odświeżanie obrazu na poziomie 144 Hz. Jest to wartość nieosiągalna dla monitorów podkręcanych i różnica w płynności obrazu zawsze przemawiała będzie na korzyść monitora 144 Hz. Monitor Lenovo Legion Y25F kupić można już za ok. 999 złotych.

Źródło: Lenovo Legion

Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się

2.8
Rated 2.8 out of 5
2.8 out of 5 stars (based on 72 reviews)
Excellent40%
Very good4%
Average2%
Poor1%
Terrible53%