Nowy Titan X zapowiedziany. Najmocniejsza karta graficzna na świecie!

Nowy Titan X zapowiedziany. Najmocniejsza karta graficzna na świecie!
Newsy PC Polecamy! Technologie

Jest data premiery oraz cena na rynek amerykański.

Nvidia niespodziewanie zapowiada nową kartę graficzną, która będzie następcą modelu Titan X. Co ciekawe, producenci pozostali przy takiej samej nazwie, rezygnując nawet z przedrostka GeForce GTX. Mamy zatem po prostu Nvidia Titan X.

Nowa karta graficzna ma być według zapowiedzi zielonej ekipy najmocniejszym układem na świecie. Nvidia Titan X bazuje na technologii Pascal, znajdziemy w niej chip GP102, 3584 rdzenie CUDA, 224 jednostki teksturujące i 96 ROP. Układ dostanie również 12 GB pamięci GDDR5X VRAM taktowanej zegarem 1250 MHz. Do tego 384-bitowa szyna i przepustowość pamięci na poziomie 480 GB/s. Układ graficzny otrzyma standardowe taktowanie 1417 MHz oraz 1531 MHz w przypadku trybu Boost. Karta graficzna Nvidia Titan X będzie mogła działać ponadto w układzie SLI, lecz jeszcze nie ujawniono, ile kart będziemy mogli maksymalnie połączyć.

Nvidia Titan X
Nvidia Titan X

Moc Nvidia Titan X to 11 teraflopów, czyli o wiele więcej niż poprzedni Titan X, który mógł się pochwalić mocą na poziomie 6,6 teraflopów. Nadchodzący potwór jest bardziej wydajny również od modelu GTX 1080, dysponującego mocą 9 teraflopów.

Nvidia Titan X
Nvidia Titan X

Kiedy najmocniejsza karta na świecie ujrzy światło dzienne? Data premiery Nvidia Titan X została zaplanowana na 2 sierpnia, zatem pozostały nam niecałe dwa tygodnie. Cena niestety nie jest niska. Póki co poznaliśmy wartość karty w walucie amerykańskiej i jest to 1200 dolarów.

Karty graficzne GeForce w natarciu

Od 27 maja GeForce GTX 1080 jest dostępny w sklepach w całej Europie, w tym w polskich takich jak: Komputronik, Morele, X-kom. Wersję Founders Edition można kupić w sugerowanej cenie (MSRP) 3599 zł, a wersje autorskie od partnerów firmy NVIDIA w sugerowanej cenie (MSRP) 3099 zł. Karta została entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów i graczy na całym świecie i bazuje na procesorze graficznym wykonanym w procesie 16nm FinFET oraz architekturze Pascal. Została wyposażona w 8GB szybkiej pamięci GDDR5X i układ chłodzenia oparty na komorze parowej.

Natomiast karta graficzna GeForce GTX 1070 będzie dostępna w sklepach od 10 czerwca. Wersja Founders Edition została wyceniona na 2299 zł (cena MSRP). Ceny kart autorskich na rynku polskim zostaną podane wkrótce.

19 lipca na rynku zadebiutuje z kolei GeForce GTX 1060. Sugerowana cena na rynek polski wynosi w jej przypadku 1279 zł. Podana kwota ma dotyczyć kart niereferencyjnych, czyli wyprodukowanych przez zewnętrzne firmy. GeForce GTX 1060 pojawi się na rynku w wariantach od ASUS, EVGA, Gainward, Galax, Gigabyte, MSI, Palit, PNY oraz Zotac.

Udostępnij:

Prawdziwy Gracz poleca się do polubienia

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie