Kupiłeś GeForce GTX 970? Nvidia może oddać tobie 30 dolarów

Jeśli tylko mieszkasz w USA.

Powoli zbliżamy się do finału sprawy, w której to Nvidia została pozwana za wprowadzanie klientów w błąd – podawała bowiem branżowym mediom błędne dane dotyczące modelu GeForce GTX 970. Chodziło między innymi o specyfikację techniczną modelu.

W stosunku do firmy zorganizowanych zostało 15 pozwów zbiorowych w USA. Nvidia wypracowała w tej chwili ugodę. Każdy, kto kupił kartę GTX 970 może się ubiegać o wypłatę 30 dolarów od Nvidii. Sprawa dotyczy jednak tylko rynku amerykańskiego. Oskarżony zostały jeszcze firmy takie jak Asus, EVGA oraz Gigabyte.


Główną kwestią poruszoną w pozwie były błędy związane z danymi pamięci. Nvidia twierdziła, że do dyspozycji graczy jest 4 GB RAM, a w rzeczywistości było 3,5 GB RAM. To dlatego, że pamięć została podzielona na dwa moduły. Jeden z nich miał brakujące 0,5 GB. Ponadto zweryfikowane zostały dane dotyczące mocy obliczeniowej ROP – w rzeczywistości karta ma 56, a nie 64. Również pamięć L2 cache była zaniżona z 2048 Kb do 1792 KB.

Karta graficzna NVIDIA GeForce GTX 1070 już w sklepach. Oto cena

Karty GeForce GTX 1070 są już dostępne między innymi w sklepach Arest, Komputronik, Morele, PC Projekt i x-kom. Wersja Founders Edition w sugerowanej cenie (MSRP) 2299 zł, a wersje autorskie od partnerów firmy NVIDIA w sugerowanej cenie (MSRP) 1969 zł. Dla przypomnienia dodamy, że model GTX 1080 firma wyceniła w wersji Founders Edition na cenę sugerowaną (MSRP) 3599 zł, a wersje autorskie od partnerów firmy NVIDIA w sugerowanej cenie (MSRP) 3099 zł.

Sercem karty jest procesor graficzny wytworzony w procesie technologicznym 16nm FinFET. GeForce GTX 1070 bazuje na najbardziej zaawansowanej architekturze GPU, NVIDIA Pascal. Karta została wyposażona w 8 GB pamięci GDDR5.

Nowe karty graficzne z serii GeForce GTX 10 oparte są na architekturze Pascal, zapewniając nawet trzykrotnie wyższą wydajność w porównaniu do kart graficznych poprzedniej generacji.

Robert Ocetkiewicz

Robert Ocetkiewicz

Fan wszelkiego rodzaju FPS-ów oraz wyścigów. Nie stroni również od gier sportowych i dobrych bijatyk w stylu Tekkena.

18 Shares
Share18
+1
Tweet