Historia alternatywna II wojny światowej a gry z serii HOI

Ostatnimi czasy na rynku wydawniczym pojawiło się kilka książek popularnonaukowych, traktujących o alternatywnej wizji dziejów świata. W jaki sposób treści tam zawarte wiążą się z tematyką elektronicznej rozrywki?

Jedną pozycji o której mowa we wstępie, jest praca autora Piotra Zychowicza “Pakt Ribbentrop-Beck” dotycząca korzyści jakie II RP miałaby wynieść ze współpracy z III Rzeszą. Punkt widzenia zarysowany w tej publikacji z całą pewnością jest bardzo kontrowersyjny, ale jednocześnie skłaniający do refleksji i do spojrzenia z innej pespektywy na wydarzania rozgrywające się w latach 30 XX wieku.

W podobnym duchu utrzymana jest “Rzeczpospolita Zwycięska” Ziemowita Szczerka, ilustrująca odmienny bieg wydarzeń, niż ten znany z września 1939 r. z podręczników historii. Polska w jego fikcyjnym obrazie wygrywa wojnę obronną przy pomocy Francji i Wielkiej Brytanii, stając się europejską potęgą. Na pewno wielu z was zapyta, jaki to ma związek z grami? Okazuje się, że bardzo duży!


Miłośnicy gier komputerowych chcący napisać historię danego kraju na nowo, z powodzeniem mogąs sięgnąć po grę z serii Hearts of Iron czy Europa Universalis. Zastanawiasz się co by było gdyby Hitlerowi udało się pokonać ZSRR w trakcie kampanii Barbarossa, a może interesuje się czy gdyby Japonia nie zaatakowała USA to wojna potoczyłaby się inaczej? W takim razie nic nie stoi na przeszkodzie by się o tym przekonać, wystarczy tylko wrzucić płytkę DVD do napędu:)

Bartłomiej Balcerzak

Bartłomiej Balcerzak

Miłośnik staroszkolnych gier RPG takich jak Baldur's Gate czy Planscape Torment a jednocześnie nowszych przedstawicieli tego gatunku z Mass Effectem na czele.

  • Ciekawe, kiedy powstanie gra w której sprawdzimy, co by było, gdyby w Polsce gen. Jaruzelski nie wprowadził stanu wojennego w 81 roku…

0 Shares
Share
+1
Tweet