Wyszukiwarka Google będzie płatna? Jest kontrowersyjny pomysł

Google będzie płatne? Jest pomysł | Newsy - PlanetaGracza
Mobile Newsy PC Technologie

Google ma pomysł na to, jak można wzbogacić się na swoim flagowym narzędziu. Wyszukiwarka firmy mogłaby stać się płatna, a konkretniej – jedna jej opcja.

Google to jedno z najpopularniejszych i najważniejszych narzędzi na świecie. Codziennie z usług firmy korzystają miliony ludzi na miliardy różnych sposobów. Ruch już jest, jak więc na nim więcej zarobić?

Google ma pomysł na płatną Wyszukiwarkę

Nie martwcie się jednak, bo korporacja wcale nie zamierza uczynić swoich flagowych narzędzi płatnymi. Ich głównym dobrem jest Wyszukiwarka. Narzędzie to pozwala wpisywać w przeglądarkę daną frazę, na podstawie której wyszukuje nam odpowiedzi. To już jednak wiecie. Nie wiecie jednak, że Google rozważa pomysł, aby za dodatkową płatnością zablokować wyszukiwanie przy asyście sztucznej inteligencji.

Przecieki na temat tego pomysłu pojawiły się m.in. na Financial Times. Redakcja donosi, że źródła zaznajomione z firmą weszły w posiadanie potencjalnych wielkich zmian w usługach. Jeśli wyszukiwanie dzięki AI byłoby płatne, Google pierwszy raz w historii zablokowałoby jedno ze swoich narzędzi za paywallem.

Google rozważa opcje, w tym dodanie niektórych funkcji wyszukiwania opartych na sztucznej inteligencji do swoich usług subskrypcji premium, które już oferują dostęp do nowego asystenta Gemini AI w Gmailu i Dokumentach, według trzech osób znających jego plany.

– informuje Financial Times

Co ciekawe, choć całość byłaby usługą premium, klientów nie ominęłyby reklamy. Te miałyby być wyświetlane bez względu na to, że ktoś płaci za możliwość skorzystania z narzędzia. Brzmi nieco kontrowersyjnie, ale w dzisiejszych czasach nie byłoby w tym nic dziwnego. Oczywiście podstawowe wyszukiwanie i inne opcje technologicznego giganta pozostaną darmowe. Na razie nie ma planów na temat wprowadzenia usługi, ale firma coraz śmielej rozważa tę opcję.

Źródło: Financial Times

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie