Dyski zewnętrzne SSD – czy warto w nie zainwestować?

Dyski zewnętrzne SSD – czy warto w nie zainwestować?
Poradniki

Rozwój technologii związanej z komputerami sprawia, że coraz częściej sięgasz po nowoczesne rozwiązania. Przechowywanie danych oraz aplikacji można realizować na wiele sposobów. Jednym z nich są dyski zewnętrzne SSD czy warto z nich korzystać? To sposób na szybkie i bezpieczne przechowywanie danych, jednak koszt ich zakupu w porównaniu z rozwiązaniami HDD czy hybrydowymi w przeliczeniu na jednostkę pojemności jest wysoki. Przeczytaj więcej, jakie dyski zewnętrzne są obecnie najlepszym wyborem.

Nowe dyski zewnętrzne SSD – czy warto?

Zewnętrzny dysk SSD, półprzewodnikowy jest pamięcią masową podłączaną do komputera na zewnątrz, zwykle z użyciem interfejsu USB w określonym standardzie. Przeglądasz oferty na dyski zewnętrzne SSD czy warto kupić jeden z nich do własnego użytku? Za rozwiązaniem tym przemawia szereg korzyści, między innymi:

  • wysoka prędkość odczytu i zapisu,
  • wysoka odporność na czynniki zewnętrzne,
  • niewielkie rozmiary oraz waga,
  • szeroki wybór interfejsów,
  • kompatybilność z różnymi systemami i sprzętem.

Rozwiązanie to jednak ma jedną sporą wadę, która wymieniana jest najczęściej – koszty wdrożenia. Za porównywalną cenę, jaką musisz zapłacić za dysk SSD na przykład o pojemności 250 GB można mieć HDD nawet czterokrotnie większy.

A może kopia danych w chmurze?

Możliwości, jakie dają dyski zewnętrzne SSD czy warto się na nie decydować przy dostępie do rozwiązań online, w chmurze? To dobra alternatywa, ale najczęściej wiąże się z okresowym ponoszeniem kosztów. Co więcej, do skorzystania wymaga połączenia z siecią, co nie zawsze jest możliwe. Dyski SSD sprawdzą się w każdej sytuacji.

Najlepsze sposoby na przechowywanie ważnych danych

Jeżeli rozważasz dyski zewnętrzne SSD czy warto kupić, weź pod uwagę kilka kwestii. Dotyczą one przede wszystkim potrzeb oraz możliwości. Nie zawsze jest sens zakupu dysku SSD, jeżeli nie będziesz korzystać z możliwości, jakie stwarza. To, który z rodzajów dysków będzie lepszy do danych zastosowań, sprawdź w poniższej tabeli:

SSD HDD
duży budżet, średni wybór mały budżet, szeroki wybór
szybki dostęp do danych normalne tempo dostępu
stosunkowo niewielkie pojemności duże pojemności, archiwizacja danych
kopie zapasowe kluczowych danych przechowywanie zdjęć, filmów
ograniczone ryzyko uszkodzeń większe ryzyko uszkodzeń, zwłaszcza podczas pracy

Alternatywą łączącą obydwa rozwiązania są dyski hybrydowe SSHD, stosowane najczęściej jako dyski wewnętrzne. Mają one niewielką przestrzeń SSD na system czy najważniejsze aplikacje oraz sporą przestrzeń HDD na przechowywanie nawet dużych ilości danych. Można dokupić do nich obudowę USB, dzięki którym będą funkcjonować jako dyski zewnętrzne.

Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź Ceneo.pl!

Interesują Cię sposoby na przechowywanie danych, ich zabezpieczanie czy archiwizacja? A może chcesz znaleźć najlepszy dysk zewnętrzny do własnych potrzeb? Odwiedź naszą stronę Ceneo.pl i sprawdź najświeższe informacje, przeczytaj artykuły, poznaj opinie i rekomendacje. Bądź na bieżąco z Ceneo.pl!

Źródło: Materiał Partnera

Udostępnij: