Bartłomiej Balcerzak

Miłośnik staroszkolnych gier RPG takich jak Baldur's Gate czy Planscape Torment a jednocześnie nowszych przedstawicieli tego gatunku z Mass Effectem na czele.

1 komentarz

Bella Ciao – pieśń z serialu Dom z papieru hymnem protestów w Polsce?

Utwór Bella Ciao rozpoznawany dzięki serialowi Dom z papieru, został przerobiony. Obecnie jest śpiewany na ulicach polskich miast.

Osoby strajkujące przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej, zmodyfikowały utwór z serialu, dostosowując go do obecnej sytuacji politycznej w Polsce. Nazwę Bella Ciao (Cześć Piękna), przemianowano na Tortury Ciało.

Treść zaś koncentruje się wokół decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który zapragnął przejąć ciała kobiet i wypowiedział im wojnę. Rodzima wersja pieśni wzywa do równości, wolności i przeciwstawienia się rządowi. Autorką tekstu jest Łaja Szkło. Pieśń została zaś wykonana przez Maję Luxenberg.

Oryginalna wersja utworu, powstała w 1942 roku we Włoszech. Miała charakter rewolucyjny i antyfaszystowski, wzywając do walki z wrogiem. Podmiot liryczny nie boi się poświęcenia i śmierci, jest w stanie ponieść ofiarę za niepodległość. Piosenka stała się rozpoznawalna, dzięki wykonaniu obecnemu w serialu Dom z papieru.

Jak myślicie polska wersja utworu upowszechni się, stając się hymnem strajku kobiet?

Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się