Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.

0 komentarzy

Battlefield 5 – Kompania, klasy, role żołnierzy i więcej. Nowe szczegóły z Gamescom 2018

DICE prezentuje podczas Gamescom 2018 sporą garść informacji na temat Battlefield 5. Dostajemy również nowy zwiastun Kompania. Cóż to takiego? Poniżej filmik oraz wszystkie szczegóły.

Jedną z nowości w Battlefield 5 będzie Kompania. Jak tłumaczy deweloper, to twoja kolekcja żołnierzy, broni i pojazdów, która będzie rosnąć i zmieniać się wraz z postępami w grze. Od początku rozgrywki na każdej mapie masz do dyspozycji swoją kompanię.

Na oficjalnej stronie Battlefield 5 opublikowano szczegóły dotyczące tworzenia Kompani (wraz ze zwiastunem), mamy też spojrzenie na klasy żołnierzy oraz role (wcześniej archetypy). Jest również słówko na temat uzbrojenia oraz pojazdów.

Nowości w Battlefield 5 – Kampania

Tworzenie kompanii

W dniu premiery w grze sieciowej będą dostępne dwie frakcje – Brytyjczyków i Niemców – z których możesz stworzyć swoją kompanię. Możesz stworzyć jedną spersonalizowaną kompanię z każdej dostępnej frakcji. Każda kompania składa się z zestawu żołnierzy i pojazdów, które możesz dostosować według własnego uznania.

Chociaż wojska walczą w tym samym celu, każda jednostka jest odpowiedzialna tylko za siebie.

Zasługi i osiągnięcia w Battlefield V znajdą odzwierciedlenie w twojej kompanii. Od każdego rozdziału w Teatrach Wojny po rozgrywki sieciowe, czas spędzony w Battlefield V przyczynia się do rozbudowania twojej kompanii. Żołnierze, broń i pojazdy mogą zostać odblokowane i spersonalizowane dzięki pięciu różnorodnym klasom postępu: kariery, klasy, broni, pojazdów i rozdziałów.

Battlefield 5

Żołnierze gotowi na każde zadanie

Kompania została stworzona z myślą o zespołowej walce na froncie. Żaden żołnierz nie może działać w pojedynkę, dlatego postanowiliśmy dodać więcej głębi w grze znanymi już klasami zwiadowcy, żołnierza wsparcia, szturmowca i medyka. Opcje znane wcześniej jako archetypy stają się teraz rolami żołnierzy.

Cztery klasy

Znane wcześniej klasy zwiadowcy, żołnierza wsparcia, szturmowca i medyka powracają – każda z nich sprawdza się w innych warunkach na polu bitwy, a styl rozgrywki zależny jest od dostępnego wyposażenia i umiejętności. Możesz zmieniać klasy żołnierzy podczas rozgrywki, dzięki czemu dobierzesz odpowiednie narzędzia i umiejętności do każdej sytuacji. Dostępna broń i gadżety są zależne od wybranej klasy.

Szturmowiec
Szturmowiec to podstawowa jednostka piechoty. Doskonale sprawdza się w bezpośrednich starciach na krótkim dystansie. To klasa, która idealnie nadaje się do obrony strategicznych punktów przed wrogiem lub oczyszczania uszkodzonych fortyfikacji z żołnierzy nieprzyjaciela. Broń średniego i dalekiego zasięgu, która wymaga szybkiego reagowania, oraz strzelby są ulubionymi narzędziami szturmowca. Dobrze radzą też sobie z materiałami wybuchowymi. Można powiedzieć, że mają do tego smykałkę.

Wsparcie
Klasa wsparcia pomaga w utrzymaniu całego oddziału w ruchu. Zapewnia innym żołnierzom zasoby oraz ogień zaporowy, który pozwala na szybkie wykurzenie wroga zza osłon lub ochronę członków oddziału znajdujących się w trudnej sytuacji. Broń żołnierzy wsparcia sprawdza się na małe oraz średnie odległości i ma zwykle dużą szybkostrzelność. Ostrzeliwując nią wroga, skutecznie go zatrzymasz. Klasa wsparcia specjalizuje się też w fortyfikacjach. Żołnierz tej klasy może je budować szybciej od innych, a także dodawać stacjonarne karabiny i inny sprzęt.

Medyk
Medyk może być jedyną osobą dzielącą rannego żołnierza od śmierci. Pomaga oddziałowi przetrwać tak długo, jak to możliwe. W czasie walki najważniejsze jest utrzymanie przy życiu innych członków oddziału. Tu właśnie wkracza medyk. Dobrze radzi sobie w walce na średni dystans, jednak najważniejszym narzędziem medyka jest strzykawka. Pozwala na przywrócenie poległych sojuszników szybciej, niż umiejętność dostępna dla pozostałych żołnierzy.

Zwiadowca
Ta klasa jest największym zagrożeniem dla wroga. Jeden fałszywy ruch – i leżysz na ziemi, wzywając medyka. Karabin snajperski to podstawa arsenału zwiadowcy. Precyzja, opanowanie i rozpoznanie terenu są kluczem do likwidowania wroga na dystans. Zwiadowca to także ważny element gry zespołowej – korzysta ze swojego zasięgu i gadżetów, aby informować drużynę o pozycjach wroga.

Role żołnierzy (wcześniej archetypy)

Cztery podstawowe klasy są dla gracza punktem startowym. Nowością w Battlefield V jest wprowadzenie ról żołnierzy, wcześniej znanych jako archetypy. Każda klasa otrzymuje na początku dwie role do wyboru. Jedna z nich będzie wybrana domyślnie. Więcej ról żołnierzy pojawi się w grze w ramach Teatrów Wojny, aby gracze mogli opanować każdą z nich, nim dostaną w ręce dodatkowe opcje.

Role żołnierzy dla każdej klasy oferują bardziej złożone sposoby na personalizację rozgrywki. Dzięki temu lepiej poradzisz sobie w różnych sytuacjach. Działają na zasadzie wymiennego pakietu korzyści, który daje większą elastyczność i możliwość podejścia do zadania na różne sposoby. Przykładowo: załóżmy, że odpierasz kolejne fale wrogów jako szturmowiec, gdy nagle wróg wzywa większą liczbę czołgów. Możesz szybko dostosować się do zaistniałej sytuacji, przełączając rolę na taką, która zapewnia środki pozwalające na efektywną walkę z pojazdami.

Twoja klasa i rola żołnierza mogą zostać dodatkowo podrasowane przez zestawy ekwipunku, które idealnie przygotują cię do nadchodzących starć. Możesz też dostosować wygląd swoich żołnierzy przez zmiany kosmetyczne: zmieniać ich twarze, mundury i barwy wojenne, aby wróg nigdy nie zapomniał, kto go pokonał. Tworzenie własnych żołnierzy, personalizacja ich broni i zmiana wyglądu nie tylko zapewnia graczowi możliwość wyrażenia siebie, ale także daje przewagę taktyczną.

Battlefield 5

Zaopatrzenie i logistyka

Im dłużej grasz w Battlefield V, tym więcej opcji personalizacji i umiejętności odblokowujesz. Teatry Wojny zapewnią twojej kompanii nowe przedmioty inspirowane lokacjami, które odwiedzisz podczas wędrówki. Dzięki spersonalizowanym zestawom możesz z łatwością przełączać style w czasie rozgrywki i być gotowym na wszystko.

Uzbrojenie:
Każdy żołnierz w twojej kompanii zaczyna z podstawowym zestawem uzbrojenia, który jest uzależniony od klasy. Więcej broni możesz zdobyć w czasie gry lub korzystając z wirtualnej waluty. Więcej dowiesz się z artykułu o ekonomii. Częste używanie danej broni w walce pozwala na odblokowanie dodatkowych opcji personalizacji, takich jak komory, kolby, lufy, tłumiki i nie tylko.

Droga, jaką obierzesz przy ulepszaniu wyglądu i działania swojej broni, jest ściśle związana z twoim stylem gry. Dostosowanie wyglądu broni pozwoli ci się upewnić, że wróg dobrze zapamięta, kto go pokonał. Dodawaj nowe skórki do głównej części broni, komory zamkowej, kolby, lufy, tłumika i nie tylko.

Pojazdy:
Jak już wspomnieliśmy, twoja spersonalizowana kompania danej frakcji zawiera na początku jeden czołg i jeden samolot. Podobnie jak uzbrojenie, pojazdy można zdobywać w czasie gry lub odblokować, używając waluty w grze. Dostępne ulepszenia są zależne od tego, jak często korzystasz z nich w akcjiZmiana wyglądu pojazdów będzie dostępna po premierze. Już teraz zacznij planowanie kolorystyki i wzorów na swoich czołgach. Warto też pomyśleć o kamuflażu, workach z piaskiem i innych elementach.

Źródło: EA, opracowanie własne

Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się

2.9
Rated 2.9 out of 5
2.9 out of 5 stars (based on 59 reviews)
Excellent44%
Very good3%
Average2%
Poor2%
Terrible49%