Xbox Series - góra konsoli

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.

0 komentarzy

Xbox Series X z pomysłem na zmniejszenie rozmiarów gier

Konsola Xbox Series X ma wykorzystać sprzętową technologię kompresji. Może okazać się to zbawienne dla osób, które lubią mieć zainstalowanych kilka ogromnych tytułów na dysku twardym. 

Xbox Series X trafi do sklepów z wbudowanym dyskiem 1TB SSD, a komu będzie mało, będzie mógł rozszerzyć pojemność „magazynu” za pomocą specjalnej karty SSD. Jednak, zapewne wielu graczy pozostanie przy podstawowym „terabajcie”, który niby gwarantuje sporo przestrzeni dyskowej, ale… gry stają się coraz większe i raczej nie zanosi się na zmianę kierunku. Microsoft postara się zatem umożliwić nam, by na wspomnianej powierzchni upchać jak najwięcej gier.

Xbox Series X zadba o kompresję plików

Na wyposażeniu konsoli Xbox Series X znajdzie się coś takiego, jak sprzętowa technologia kompresji. Jason Ronald z Microsoftu wytłumaczył na łamach serwisu Gamespot, co oznacza to w praktyce dla użytkowników next-gena.

Technologia pozwala na to, aby gry zajmowały jak najmniej miejsca na dysku SSD, jednocześnie eliminując jakiekolwiek obciążenie procesora zwykle związane z procesem dekompresji – zaznacza Ronald. – Obejmuje ona BCPack, który został zaprojektowany specjalnie do kompresji tekstur, które często są jednym z największych czynników wpływających na ogólny rozmiar gry – dodaje.

To nie jedyna metoda, którą posłuży się Microsoft, by zmniejszyć rozmiar gier na dysku konsoli. Pamiętajmy, że podobnie jak ma to miejsce w niektórych produkcjach na Xbox One X, również przy nowej konsoli będziemy mogli zdecydować, który ze składników gry chcemy zainstalować. Zatem kto chce przejść tylko kampanię fabularną, nie będzie musiał pobierać trybów sieciowych. Jason Ronald podał również jako przykład dubbingi gier. – Jeśli korzystasz z angielskiej konsoli, [nie powinieneś] zajmować miejsca na francuskie lub hiszpańskie pliki audio.

I to są dobre wieści – pobieramy tylko kampanię z polskim dubbingiem, zapominając o reszcie plików, które są dla nas zbędne.

Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się