Robert Ocetkiewicz

Z grami związany już prawie 20 lat, czyli od momentu, kiedy na polskim rynku królowały gry z bazaru, a Mario dostępne było jedynie na Pegasusie. Fan wszelkiego rodzaju wyścigów, bijatyk oraz gier sportowych. Nie stroni także od dobrych FPS-ów oraz strategii. W swojej karierze recenzował już na łamach Interii, Onetu i magazynu o grach PlayBox. Poza grami, miłośnik motoryzacji, który uwielbia dźwięk V8.

1 komentarz

Xbox Series X w sklepach pojawi się szybciej niż PlayStation 5?

Według informacji z serwisu VideoGamesChronicles, to Xbox Series X będzie mieć premierę przed PlayStation 5. Różnica w datach będzie jednak bardzo mała.

Dziennikarze portalu VideoGamesChronicles powołując się na źródła związane z producentami gier jak i bezpośrednio ze sklepami twierdzą, że konsola Microsoftu pojawi się w sprzedaży w pierwszym tygodniu listopada. PlayStation 5 z kolei zadebiutuje tydzień lub dwa później – pomiędzy 13 a 20 listopada. Byłaby to więc odwrotna sytuacja do tej, która miała miejsce w przypadku mijającej właśnie generacji, ale nieco zbliżona do siódmej, gdzie na rynku było PlayStation 3 i Xbox 360.

Jeśli doniesienia wspomnianego portalu się sprawdzą, między debiutem PlayStation 5 i Xbox Series X nie będzie dużej różnicy w czasie. Oczywiście zakładając, że sprzęty te ukażą się w tym samym momencie na wszystkich rynkach.

Konsola: Data premiery:
Xbox 15 listopada 2001 rok
Xbox 360 22 listopada 2005 rok
Xbox One 22 listopada 2013 rok
PlayStation 3 grudnia 1994 rok
PlayStation 2 4 marca 2000 rok
PlayStation 3 11 listopada 2006 rok
PlayStation 4 15 listopada 2013 rok

W przeszłości konsole marki Xbox debiutowały najpierw w USA, a często po kilku miesiącach w Europie i Japonii. Inaczej było z PlayStation – jeszcze w przypadku PSOne, PS2 i PS3 dla Sony priorytetem była Japonia, dopiero później Europa i USA. Sytuacja ta zmieniła się w przypadku PS4, gdzie konsola ta ukazała się równocześnie w Japonii i USA.

Data premiery PlayStation 5 i Xbox Series X w tej generacji bez znaczenia

Czy data w tym przypadku może mocno wpłynąć na sprzedaż? W tym przypadku nie. Jak pokazała obecna generacja, kiedy to PS4 i XOne debiutowały w tym samym roku i tego samego miesiąca, konsola Sony sprzedała się do tej pory z wynikiem prawie 120 mln sztuk, gdzie Xbox One ledwo dobija do 50 mln. Microsoft był w stanie walczyć z Sony tylko w przypadku siódmej generacji, kiedy to Xbox 360 ukazał się aż rok przed debiutem PlayStation 3. Wtedy to amerykańskiej korporacji udało się sprzedać 85 mln sztuk, a japońskiej 87 mln.

Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się