Xbox One X vs PS4 Pro – “to jak porównać dzień z nocą”

Deweloperzy są zadowoleni z mocy sprzętu od Microsoftu.

Dyrektor do spraw projektowania w zespole Sumo Digital – odpowiedzialnym choćby za LittleBigPlanet 3 czy Sonic & All-Stars Racing Transformed – wyraził swoją opinię na temat różnicy, jaką możemy poczuć pomiędzy Xbox One X oraz PS4 Pro.

Sumo Digital pracuje obecnie nad Crackdown 3 dla konsoli Microsoftu, zatem deweloperzy mieli okazję pracować z nadchodzącą platformą.

Gdy zaczniemy tworzyć gry z myślą o Xbox One X, to będzie coś niesamowitego. Nie chcę mówić, że sprzęt jest o wiele bardziej potężny od PS4 Pro, z którym też mieliśmy do czynienia, ale jest mocniejszy. To jak porównać dzień z nocą – twierdzi Gareth Wilson, dyrektor do spraw projektowania w Sumo Digital.

Mocne słowa, czekamy na potwierdzenie, czyli same gry.

4K i 60 klatek na Xbox One X? W tej grze na pewno nie

Śródziemie: Cień Wojny to z pewnością jedna z najbardziej wyczekiwanych gier tego roku, przynajmniej jeśli mówimy o fanach gatunku akcji i zarazem wielbicieli świata Tolkiena. Gra będzie dostępna także na konsoli Xbox One X i wygląda na to, że pokaże pazur, chociaż twórcy musieli pójść na pewno ustępstwa.

Jak przyznaje design director Bob Roberts, studio producenckie będzie w stanie osiągnąć rozdzielczość 4K na nadchodzącej konsoli Microsoftu, ale z zachowaniem 30 klatek na sekundę zamiast 60. Jak podkreśla Roberts, gra prezentuje się bardzo płynie. Jest też coś jeszcze.

W trakcie testów produkcji na Xbox One X twórcy zauważyli wyraźnie skrócone czasy doczytywania poziomów – mowa oczywiście o wersji dla producentów. Na zwykłym Xboksie One przeznaczonym dla developerów, poziomy wczytywały się przez kilka minut. Na Xbox One X w kilka sekund. Jak przyznaje design director – to naprawdę wielka różnica – nie pozostająca bez znaczenia w procesie produkcji.

Analitycy: Prawdziwy problem z Xbox One X polega na tym, że…

Podczas targów E3 2017 dowiedzieliśmy się, że Project Scorpio to tak naprawdę Xbox One X, który zadebiutuje 7 listopada tego roku w cenie 499 dolarów. Podczas wspomnianej imprezy Microsoft pokazał łącznie 42 gry, z których 22 powstają na wyłączność dla rodziny Xbox. Czy to wystarczy, by dać nowej konsoli dobry start? Zobaczcie, co sądzą o przyszłości sprzętu analitycy z firmy DFC.

Jak donosi serwis Gamepur, DFC wydało właśnie raport, w którym oszacowano sprzedaż Xbox One X na 17 mln sztuk do końca 2021 roku. Do tego czasu łączna liczba wszystkich Xboksów na rynku zwiększy się do 63 mln i nadal będzie mniejsza niż liczba sprzedanych konsol PlayStation 4. Już teraz sprzęt od Sony może pochwalić się wynikiem około 60 mln egzemplarzy, łącznie z PS4 Pro.

DFC stwierdza w swoim raporcie, że prawdziwy problem z Xbox One X polega na tym, że to platforma kierowana do małej grupy odbiorców, którzy szukają wysokiej jakości grafiki, ale nie chcą wydawać pieniędzy na komputer high-end. Analityk David Cole uważa, że nawet nagły wzrost sprzedaży telewizorów 4K nie wpłynie na ogólne większe zainteresowanie Xbox One X, ponieważ PlayStation 4 oraz Nintendo Switch są o wiele bardziej atrakcyjne cenowo.

Ciekawe, czy przewidywania firmy DFC się sprawdzą. Faktem jest to, że nawet Microsoft podkreślał, że Xbox One X jest konsolą premium, kierowaną do klienta premium, a więc cena też musi być premium. Amerykanie wiedzą zatem co robią i przyszłość pokaże, czy idą dobrą ścieżką.

Co producenci sądzą o Xbox One X?

Nie da się ukryć, że prezentacja Xboksa One X na E3 2017 była największym wydarzeniem targów. W końcu poznaliśmy rzeczywistą nazwę sprzętu, wcześniej zwanego Project Scorpio. Dowiedzieliśmy się też, jak konsola wygląda oraz że kosztować będzie 500 dolarów w momencie debiutu 7 listopada tego roku.

Wszystko pięknie, tylko teraz pozostaje pytanie, czy warto zainwestować w ten sprzęt? Okazuje się, że producenci gier są zadowoleni z tego, jak pracuje się na Xbox One X.

– To najbardziej przyjazna producentom konsola z jaką pracowaliśmy. Nie tylko dlatego, że sam sprzęt jest bardzo mocny, a przecież jest. Nie wiem jak oni… to tak jakby komputer PC z wysokiej półki zamknąć w bardzo małym pudełku. Narzędzia i wsparcie jakie mamy w trakcie produkcji gry są najbardziej zaawansowane jakie do tej pory mieliśmy. Sądzę że to dlatego, że Microsoft niekoniecznie odkrywa konsolę na nowo, a po prostu poprawia to co zostało już zrobione i zwiększa wydajność. To jest najlepsza wersja Xboksa – twierdzi Paul Bettner, producent ze studia Playful odpowiedzialnego za nadchodzące Super Lucky’s Tale.

Xbox One X dane techniczne:

Procesor – 8 rdzeni x86 z taktowaniem 2.3GHz
GPU – własne – 40 dostosowanych jednostek obliczeniowych o częstotliwości 1172 MHz
Pamięć – 12 GB GDDR5
Pasmo pamięci – 326 GB/s
Dysk twardy – 1TB 2.5-cali
Napęd optyczny – 4K UHD Blu-ray
Zasilacz: 245 W
Wyjście HDMI: 2160p, 60 Hz, HDR10, HDCP 2.0
Łączność bezprzewodowa: IEEE 802.11ac (5 GHz/2,4 GHz), 2×2 WiFi z WiFi Direct dla sieci domowych

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chronimy się przed spamem, dlatego prosimy, rozwiąż captcha zanim klikniesz WYŚLIJ: