Wkrótce ważne ogłoszenie Microsoftu w sprawnie Xbox One X

Kto złoży zamówienie przedpremierowe?

Znamy już specyfikację techniczną, cenę i nieco szczegółów o samych grach na Xbox One X, lecz co z pre-orderami? Wielu graczy zaczyna się niecierpliwić i dopytuje, kiedy w końcu wszystkie sklepy na świecie zaczną zbierać zamówienie na nową konsolę. Póki co, w Polsce sprzęt można zamówić tylko w jednym sklepie w cenie 2149 zł.

Phil Spencer, szef marki Xbox, postanowił wyjaśnić poprzez serwis Twitter, że wszystkie zgody zostały uzyskane, więc teraz tylko czekać na ogłoszenie z niezbędnymi informacjami, co nie zajmie dużo czasu.

Spodziewajcie się zatem już wkrótce komunikatu od Microsoftu i dajcie znać, czy zamawiacie konsolę już przed jej premierą, która jest zaplanowana na 7 listopada tego roku.

Xbox One X

Microsoft komentuje niepokojące plotki na temat Xbox One X

Premiera konsoli dopiero na początku 2018 roku? Takie domysły zaczęły się niedawno pojawiać w globalnej sieci, co oznaczałoby sporą obsuwę dla nowej konsoli z Ameryki. Microsoft wspominał przecież wcześniej, że premiera Xbox One X została zaplanowana na 7 listopada tego roku.

Sprawę postanowił skomentować w serwisie Twitter szef marki Xbox, czyli Phil Spencer, który jednoznacznie dementuje wszelkie niesprawdzone informacje oraz pogłoski o opóźnieniu premiery sprzętu.

Phil Spencer potwierdza, że Xbox One X przybędzie na rynek zgodnie z planem – 7 listopada.

Premiera Xbox One X

To będzie odpowiedź Microsoftu na PlayStation 5. Nie chodzi o Xbox One X

Taka jest kolej rzeczy, że…

… jedna konsola pojawia się na rynku, a producenci już myślą o jej następcy. Obecnie czekamy na premierę potężnego Xbox One X, który zadebiutuje 7 listopada tego roku w cenie 499 dolarów. Coraz częściej mówi się też nieoficjalnie o PlayStation 5 i jak twierdzą niektórzy analitycy, nowa generacja od Sony ujrzy światło dzienne w 2019 roku. Można się oczywiście spodziewać, że tak jak Xbox One X będzie mocniejszy od PS4 Pro, tak PS5 zje na śniadanie najmocniejszą konsolę Microsoftu.

Amerykanie jednak nie próżnują i ponoć już szykują się na nadejście PlayStation 5, co w ogóle nie powinno nas dziwić. Branżowy insider Jez Corden z serwisu Windows Centrali pisze na Twitterze, że Microsoft projektuje kolejną konsolę, która otrzymała już swoją nazwę kodową (analogicznie jak Project Scorpio przerodził się w Xbox One X).

Corden uważa, że Micrtosoft raczej nie wypuści nowej konsoli w 2019 roku, może że będzie ona kolejnym odświeżeniem sprzętu, podobnie jak Xbox One X jest rozwinięciem idei Xbox One. To oczywiście zwykłe domysły, lecz chyba możemy być pewni jednego – kolejny Xbox dojrzewa!

Next Xbox

Pierwszy benchmark Xbox One X. Jaką naprawdę moc ma nowa konsola?

Digital Foundry postanowiło zapytać producentów gier, jakie są ich doświadczenia z pracą na Xbox One X – nowej konsoli Microsoftu, która już w listopadzie tego roku ukaże się w sklepach. Otóż okazuje się, że wzrost wydajności jest bardzo wysoki, ale nie brakuje też pewnego rozczarowania.

Zacznijmy od tego, że wewnętrzne studia Microsoftu potrafią zdziałać na konsoli cuda. Forza Motorsport 7 wykorzystuje na zwykłym Xbox One 77,8% GPU uzyskując 1080p i 77 FPS (z blokadą na 60 klatek). Na Xbox One X ta sama gra osiąga rozdzielczość 4K i 91 klatek na sekundę, wykorzystując 65,9% mocy. Nieźle prawda? To jednak nie wszystko.

Przejdźmy do Gears of War 4. Tutaj producentowi udaje się osiągnąć 1080p i 30 FPS na Xbox One wykorzystując 84,1% mocy GPU. Xbox One X pozwoli cieszyć się 4K i 30 FPS, wykorzystując 78,1% GPU. Nie bez znaczenia jest też to, że daje się zaobserwować ulepszenie cieni i większe pole widzenia.

Gorzej sprawa wygląda w przypadku gier od producentów zewnętrznych. Dla przykładu Star Wars: Battlefront na Xbox One osiąga 720p, a na Xbox One X 4K przy 37 FPS. Aczkolwiek 4K w tym przypadku nie jest natywne. Poniżej znajdziecie filmik od redakcji Digital Foundry, który rozjaśnia jeszcze więcej kwestii związanych z Xbox One X.

Xbox One X vs PS4 Pro – „to jak porównać dzień z nocą”

Dyrektor do spraw projektowania w zespole Sumo Digital – odpowiedzialnym choćby za LittleBigPlanet 3 czy Sonic & All-Stars Racing Transformed – wyraził swoją opinię na temat różnicy, jaką możemy poczuć pomiędzy Xbox One X oraz PS4 Pro.

Sumo Digital pracuje obecnie nad Crackdown 3 dla konsoli Microsoftu, zatem deweloperzy mieli okazję pracować z nadchodzącą platformą.

– Gdy zaczniemy tworzyć gry z myślą o Xbox One X, to będzie coś niesamowitego. Nie chcę mówić, że sprzęt jest o wiele bardziej potężny od PS4 Pro, z którym też mieliśmy do czynienia, ale jest mocniejszy. To jak porównać dzień z nocą – twierdzi Gareth Wilson, dyrektor do spraw projektowania w Sumo Digital.

Mocne słowa, czekamy na potwierdzenie, czyli same gry.

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.