Wiedźmin od TVP mógł powstać, ale Kurski odmówił. „Co innego, gdyby zgłosił się do niego Zenek Martyniuk”

Wiedźmin od TVP zamiast Netflix? Tak mogło być, ale Kurski oponował
Baza postaci Baza seriali Filmy i seriale Newsy Newsy Platformy Seriale Uniwersum

TVP zamiast Netfliksa mogło wyprodukować nową wersję serialu Wiedźmin? Na to wychodzi, ale przeciwny temu pomysłowi był ówczesny prezes, Jacek Kurski.

W ostatnim odcinku podcastu Klubu Jagiellońskiego mogliśmy posłuchać rozmowy z byłym dyrektorem TVP1, Janem Pawlickim. Opisuje on kulisy pracy w polskim narodowym nadawcy, ale najciekawszy wydaje się fragment dotyczący Wiedźmina. Otóż TVP najwyraźniej przegapiło okazję, bo mogło sprzątnąć prawa do serialu Netfliksowi sprzed nosa.

Wiedźmin od TVP mógł powstać (ponownie)

Otóż całe zmagania o serialową lub filmową wersję Wiedźmina należy przypisywać nie Netfliksowi, a polskiemu Platige Image, które dysponowało prawami do marki i bardzo chciało, aby nowa wersja powstała. Tomek Bagiński ze studia długi czas szukał kogoś, kto zainteresowałby się tematem. Jednym z kandydatów było właśnie TVP, choć ówczesny prezes stacji, Jacek Kurski, najwyraźniej nie był w żaden sposób świadom, wokół czego kręci się współczesna popkultura.

W Platige Image mieli pomysł, jak na nowo realizować Wiedźmina i przede wszystkim gwarantowali wysoki poziom produkcji, ale Kurski nie wyczuł, że ta propozycja ma międzynarodowy potencjał. Co z tego, że pół świata zwariowało na punkcie sagi Sapkowskiego, skoro on nie wie, czym jest uniwersum Marvela czy Wiedźmin? Co innego, gdyby zgłosił się do niego Zenek Martyniuk albo Jan Pietrzak.

– wyjaśnia w podcaście Jan Pawlicki, były dyrektor TVP1

Pawlicki pomógł nawet zorganizować spotkanie z Tomkiem Bagińskim i Jarkiem Sawko z Platige Image a Jackiem Kurskim. Wcześniejszy pomysł na zrealizowanie Wiedźmina w Stanach Zjednoczonych się nie udał, więc TVP miało teoretycznie sporą szansę na zgarnięcie ambitnego kontraktu. Niestety, Kurski nie okazał się osobą, która zrozumiała, co tak naprawdę może mieć w rękach.

Ostatecznie pomysł podchwycił Netflix, a amerykański serial na podstawie polskiej serii książek okazał się wielkim hitem zgarniającym miliony widzów na całym świecie. Drugi sezon powtórzył sukces pierwszego. Co do TVP… chyba wszyscy pamiętamy, że swoją przygodę z Wiedźminem miało przed laty i każdy doskonale wie, jaki był tego efekt.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie