Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.

4 komentarze

The Last of Us 2 z banem na Bliskim Wschodzie za LGBT? Dużo na to wskazuje

W sieci pojawił się wątek dotyczący braku zamówień przedpremierowych na The Last of Us 2 w niektórych krajach Bliskiego Wschodu, gdzie nagość i treści LGBT są surowo zabronione. Możliwe, że nowa gra od Naughty Dog w ogóle nie zawita w takich państwach, jak Iran, Kuwejt czy Palestyna.

W ostatnim czasie coraz więcej gier zostaje oficjalnie wydanych na Bliskim Wschodzie (z lokalizacją), choć twórcy muszą dostosować treści, by przeszły one przez tamtejsze organizacje przyznające grom oznaczenia wiekowe.

Nagość i treści LGBT są surowo zabronione w przypadku gier wydanych na Bliskim Wschodzie, czytamy na łamach serwisu TwistedVoxel, co może prowadzić do tego, że tytuły pokroju The Last of Us 2 mogą mieć pod górkę.

Oczywiście da się ocenzurować niektóre elementy gier, by przejść przez cenzurę i wydać tytuł na Bliskim Wschodzie. Zaletą jest wówczas lokalizacja, która wpływa pozytywnie na sprzedaż. TwistedVoxel zaznacza, że Ubisoft bardzo skorzystał na lokalizacji swoich gier w języku arabskim, choć deweloper musiał ocenzurować nagość w grach takich jak Assassin’s Creed Odyssey i Origins. CD Projekt RED ocenzurował natomiast wszystkie swoje nagie sceny w Wiedźminie 3, umożliwiając w ten sposób uzyskanie oficjalnej lokalizacji.

W przypadku The Last of Us 2 sprawa może być trudna. Chociaż w Odyssey mogliśmy wejść w związek LGBT, zależało to od wyboru gracza, w przeciwieństwie do The Last of Us Part 2, gdzie główna postać jest w związku LGBT i jest to narzucone przez dewelopera.

TwistedVoxel zauważa, że w przypadku The Last of Us 2 nie widzimy materiałów promocyjnych gry na społecznościowych kanałach PlayStation Middle East. The Last of Us 2, w porównaniu do Ghost of Tsushima, nie ma marketingu na Bliskim Wschodzie, co sugeruje, że ​​gra nie jest oficjalnie wydana w tamtym regionie przez Sony.

Dodatkowo, gra nie jest dostępna w przedsprzedaży w większości krajów w regionie Bliskiego Wschodu, w których istnieje oficjalny PlayStation Store. Jeden z użytkowników forum Reddit (z Bliskiego Wschodu) skontaktował się w tej sprawie z oficjalną pomocą techniczną PlayStation, która potwierdziła, że ​​jeśli gra nie jest dostępna do kupienia w danym regionie, zazwyczaj oznacza to, że nie została zatwierdzona do wydania przez właściwe organy. W tym przypadku takim właściwym organem jest oficjalna agencja ratingowa na Bliskim Wschodzie, jak GCAM w Arabii Saudyjskiej.

The Last of Us 2

Sony nie zajęło jednoznacznego stanowiska w tej sprawie, lecz może skończyć się tak, że The Last of Us 2 nigdy nie pojawi się oficjalnie w krajach Bliskiego Wschodu.

Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się