Ulepszenia, które pozwolą nam przetrwać grozę The Evil Within 2

Jak zmienimy swojego bohatera oraz broń?

Premiera The Evil Within 2 przewidziana jest na 13 października tego roku na PC, PlayStation 4 oraz Xbox One. Jeśli jesteście ciekawi, jak będziemy mogli dostosować Sebastiana, by miał większe szanse w walce ze złem, Bethesda wyjaśnia wszystko na swojej oficjalnej stronie. Wydawca podkreśla, że gra zapewnia więcej możliwości działania, ale to wciąż survival horror. Nie da się zmienić bohatera w niezwyciężoną maszynę do zabijania. Można uczynić go wytrzymalszym, szybszym i bezszelestnym, jednak bez sprytu się nie obejdzie.

Kim będzie twój Sebastian?

Personalizacja zarówno Sebastiana, jak i waszego ulubionego sprzętu odbywa się tym razem w bardziej elastyczny sposób. Zielony żel nie jest już wymagany zarówno do ulepszania Sebastiana, jak i broni, więc rozterki, w co lepiej zainwestować z trudem zdobyty surowiec, odejdą w niepamięć. Będzie on używany wyłącznie do udoskonalania umiejętności Sebastiana, natomiast do dostosowywania arsenału posłużą części broni.

Umiejętności Sebastiana dzielą się na pięć kategorii, do których zaliczają się ulepszenia typu „lepsze działanie przedmiotów leczących” czy „zmniejszenie wahania celownika przy strzelaniu z broni palnej”. Można też odblokować specjalne umiejętności, które jednak kosztują sporą ilość zielonego żelu. Przykładowo: jeśli inwestujesz w drzewko umiejętności poświęcone walce, możesz odblokować umiejętność o nazwie „Kaskada kul”, która przez pewien czas zwiększać będzie obrażenia zadawane bronią palną wraz z każdym kolejnym strzałem. Kaskada kul kończy się po upływie czasu lub zużyciu amunicji. Takie umiejętności jak powyższa są aktywne. Odrobinę ułatwią ci one podróże po Union, jeśli tylko zdecydujesz się zachować zasoby wymagane do ich odblokowania, potencjalnie poświęcając dla nich ważne umiejętności pasywne.

Ulepszenia Sebastiana obejmują między innymi:

  • Zdrowie – zainwestowanie zielonego żelu w drzewko zdrowia da ci szansę na przetrwanie ataku, który inaczej by cię zabił. W ten sposób zwiększysz również wskaźnik zdrowia Sebastiana.
  • Skradanie się – prócz zwiększenia szybkości ruchu podczas kucania na tym drzewku można wykupić umiejętność pozwalającą na wykonywanie zabójstw z ukrycia zza rogu bez opuszczania osłony.
  • Walka – jeśli chcesz stworzyć z Sebastiana zabijakę, drzewko walki pozwoli ci między innymi zwiększyć obrażenia zadawane w walce wręcz i zredukować odrzut podczas strzelania z broni palnej.
  • Leczenie – to drzewko umiejętności jest przeznaczone dla graczy świadomych, że przetrwanie koszmaru, jaki na nich czeka, będzie wyjątkowo trudne. Tutejsze ulepszenia obejmują szybsze odnawianie się zdrowia podczas regeneracji ze stanu bliskiego śmierci oraz szansę na automatyczne użycie strzykawki z lekiem po otrzymaniu śmiertelnych obrażeń.
  • Wysportowanie – ulepszenia w ramach wysportowania pozwolą zwiększyć maksymalną wartość wskaźnika kondycji i dadzą Sebastianowi szansę na automatyczne uchylenie się przed atakami.

Personalizacja przedmiotów, takich jak rewolwer czy strzelba, obejmuje ulepszenia siły ognia, pojemności magazynka, czasu przeładowania oraz szybkostrzelności. Każde z tych ulepszeń może uratować ci skórę w sytuacji podbramkowej.

Kusza strażnika posiada zupełnie inny zestaw ulepszeń, które jednak również wymagają części broni. Możesz użyć ich do zwiększenia zasięgu kuszy i zmniejszenia czasu potrzebnego do precyzyjnego wycelowania, a także zmiany parametrów określonych rodzajów bełtów. Z pewnością niektóre typy polubisz bardziej niż inne: może zostaniesz zagorzałym zwolennikiem bełtu dymnego lub elektrycznego, które pozwolą przeprowadzić dywersję i ogłuszyć wroga? A może przypadnie ci do gustu zniszczenie siane przez harpun i wybuchowy bełt?

Stwórz własną drogę ucieczki

Gdy już wybierzesz swoją ulubioną broń i styl gry, możesz skupić się na wytwarzaniu przedmiotów, których najbardziej potrzebujesz.

Przedmioty, które znajdziesz podczas eksploracji świata gry, można zabrać do warsztatów (które to znaleźć można albo w kryjówce, albo w różnych częściach Union) i zamienić je na amunicję do różnych broni lub na środki lecznicze. W świecie gry można co prawda znaleźć amunicję, ale występuje ona rzadko i może nie być przeznaczona do twojej ulubionej broni. Da się ewentualnie wytwarzać przedmioty w terenie, co jednak pochłania większą ilość zasobów niż tworzenie ich w warsztacie.

Źródło: Bethesda, opracowanie własne

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.